elementen schade toe te brengen. Helaas is er in uitvoering geen verschil te bespeuren. Een natuurweten schappelijk waardevol stukje bij de buitensluis moest zo nodig toch weer slib "ontvangen" met de kennelijke bedoeling om dit over het gebiedje uit te strijken. Dit komt kennelijk goed uit voor het tweede verschil tussen Oude Tonge en Ooitgensplaat n.l. de bestemming. Deze was in Oude Tonge kortweg natuurgebied maar is in Ooitgensplaat "slechts" gebied met recreatiefunctie. Dat een natuurgebiedje zich van een planologische beslissing niets aantrekt is het college kennelijk nog onbekend. Helaas, hoewel onze informatie hierover niets aan duidelijkheid te wensen leek over te laten. Naast het bedelven van een interessante vegetatie hebben wij daarnaast ook nog bedenkingen tegen de mogelijke kwaliteit van het slib. Kortom, een zaak waarbij ergerlijk gebrek aan vertrouwen getoond wordt in de deskundigheid van een vereniging die zich veel intensiever bezig houdt dan het Gemeentebestuur. Terwijl toch in de programma's van (nage noeg) alle politieke partijen het milieu en de zorg hiervoor hoog in het vaandel staat! De westkant van het eiland is ook een stuk waar de vereniging, maar veel eer de natuur, het nodige te slikken heeft. Ook in deze periode heeft het schurvelingengebied weer een veer moeten laten. Deels volgt dit uit een bestemmingsplan voor een recreatiegebied, n.l. de KriekelEen plan overigens waarop tijdens de uitvoering regel matig aanpassingen worden voorgesteld welke er soms op neer komen dat een schurveling wat verder moet worden door- of afgegraven dan aanvanke lijk de bedoeling was. En dat in een gebied dat door deskundigen, ook buiten de Vereniging, als uniek voor Nederland gezien wordt. De kop van Goeree zal ook wat verstevigd moeten worden aan de zee-zijde, o.a. bij het Flaauwe Werk. Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben wij zitting genomen in de commissie Dijkverzwaring van de Rijkswaterstaat. Dit om informatie op het gebied van de effecten op de vegetatie, door plaatse lijk bekenden, door te spelen. Er lijkt thans gekozen te zijn voor de minst ingrijpende methode. Natuurlijk zijn er, helaas, ook weer de nodige activiteiten ontplooid als gevolg van allerlei direkte milieuverstoringen. Zo lag er vorig jaar regelmatig een oud binnenvaartschip voor de "rede" van Middelharniswaar men middels gritstralen de romp van trachtte bij te werken. En u begrijpt het al, dat afval kwam in het water terecht hetgeen niet bevorderlijk is voor de kwaliteit hiervan. Na enig speurwerk naar een instantie die hiertegen op zou kunnen treden is uiteindelijk de Rijkspolitie te water achter dit geval gezet. Hopelijk zullen we het dit jaar niet meer zien gebeuren. Gestort is er ook her en der. Zo werd bitumen-afvalvan de aanpassingwerken op de buitendijk aan de Krammer, op het beschermde Gors ter plaatse gestort. Men heeft hier inmiddels verandering in gebracht. Het bitumen-afval is in een slijt-gat op het Gors geschoven! SS

Sterna | 1981 | | pagina 34