f>e üJacjZH, van, OiMtterkerk. Ten zuiden van het dorpje Ouwerkerk op Duiveland ligt langs het Keeten een tweetal inlagen in beheer bij het Staatsbosbeheer afd. Natuurbehoud. Het natuurgebied is 30 ha groot en bestaat uit 21 ha land en 9 ha zowel zout als zoet water. Het water is het restant van een meer dan 10 m diepe kreek, ontstaan na de doorbraak op 1 februari 1953 en omsluit in het westelijke inlaagje een eiland van 10 ha. Het oostelijke inlaagje bestaat voor het merendeel uit zeer diep water. De ondergrond bestaat uit (zout) veen waarover zand en klei werden afgezet. Evenals in het Gac van Schelphoek bij Serooskerke is na het dichten van het Gat van Ouwerkerk een aantal caissons achtergebleven. Hierdoor is de plaats waar de inlagen zijn gelegen reeds van grote afstand te herkennen. De plantengroei Vermeldenswaard is het voorkomen van een zeer zeldzaam roodwier in de diepe, zoute kreek, waarin kreeften leven. Daarnaast komen ook vrijwel zoete plassen met rugstreeppadden voor, begroeid met waterplanten als Waterranonkel en Gele Waterkers. De grazige begroeiing van de hogere gedeelten (woongebied van de Levend- barende Hagedis, Lacerta vivipara) is een mengeling van planten van zou te en ontzilte gronden. Plaatselijk ontwikkelt zich veel Duindoorn, wilg (5 soorten), vlier en zelfs brem. Op laag gelegen, kleiige grond waar nog veel zoutinvloeden heersen, groeien zoutplanten als Zilte Zegge, Melkkruid. Dunstaart Zilte Rus, Zeekraal, Schorrezoutgras en maar liefst vier soorten kwelder gras. Op wat hogere meer ontzilte plaatsen vinden we Duizendguldenkruid Zeegroene Zegge, Bleekgele Droogbloem, Zeevetmuur en Geknikte Vosse- staart, terwijl op de hoogste meer zandige plaatsen door afstromend zoet water uit de dijkvoet alleen planten uit zoet milieu groeien. Hier vin den we ook een aantal groeiplaatsen van orchideeën. Ongeveer 12 jaar ge leden kwam als eerste de Moeraswespen - orchis, een soort waarvan in 1980 een kleine 7.000 exemplaren werden geteld. 8 jaar terug werd de Rietorchis voor het eerst gevonden. Hiervan staan er thans een 450 stuks. In 1977 kwam de Gevlekte Orchis erbij. De soort breidt zich nog sterk uit, in 1980 waren er al een 145 stuks, verdeeld over twee groeiplaatsen. Behalve deze belangrijke soorten komen er tal van andere interessante planten in de inlagen voor, zoals Kwispelgerst Gele Lis, 2 soorten munt en Moeras - andoorn.In totaal telt de plantenlijst voor 1980, gemaakt door de afdeling Milieu en Inrichting van de Rijks waterstaat, 166 soorten foto: Renê van Loo

Sterna | 1981 | | pagina 5