@icruk(j1ie,$iacktöffjzv>5 44 IN HET DELTAGEBIED GEDURENDE DE WINTER 1980/81 De trieste balans is opgemaakt, een balans van 3 maanden stookolie slachtoffers in het Deltagebied. We kunnen terugzien op een winter die (zoals gebruikelijk) veel slacht offers eiste. Maar zoals eerder gemeld was deze winter toch speciaal. Allereerst bestaat de indruk dat het totale aantal slachtoffers hoger is dan andere jaren het geval was. Bovendien is de verhouding in aantal len tussen de soorten ook anders. Deze verschuiving in aantalsverhou ding is een proces dat zich al geruime tijd voordoet. Dit valt het beste te illustreren als we deze stookolieslachtoffertel- ling (winter 80/81) vergelijken met een telling van zo'n 20 A 30 jaar geleden Foto P.Z.C Stookolieslachtofferseen overzicht In "De Levende Natuur" jaargang 62 (1959) heeft M.F. iviörzer-Bruins een artikel gewijd aan stookolievogels op de Nederlandse kust. Het betreft een artikel gebaseerd op gegevens van de jaren 1947-1958. Het lijkt ons bepaald nuttig de gegevens van toen te vergelijken met de simultaantellinggehouden in de winter van 80/81 in het Deltagebied, we zullen bepaalde soorten eruit lichten. - Parelduiker en Roodkeelduikertwee duikersoorten die konstant met het water in aanraking zijn, maken bij de door ons gehouden telling een minder groot aandeel uit van het totaal dan bij de telling van Mörzer-BruinsTreffend is wel dat beide tellingen een aantalsverhou ding tussen Parelduiker-Roodkeelduiker vonden van 1:3.

Sterna | 1981 | | pagina 10