53 housiaste leden bijeen om met de schop de nodige graafwerkzaamheden te verrichten; dit resulteerde tot ruim honderd paren in 1980. Op 7 maart 1981 werden deze werkzaamheden weer herhaald en er kon tevens nog een lengte van 35 meter steile wand aan toegevoegd worden. Het door de afgraving ontstane biotoop werd door de geschikte grond (zand, klei en schelpen) en de hoogte ten aanzien van het waterpeil in het zuiderdiep uitermate geschikt voor tal van broed- en fourageervogels Het terrein bestaat momenteel uit kleine zand- en kleirichels met daar tussen poelen, die vanuit het zuiderdiep vollopen. Al snel bleek dat aan de kust gebonden vogelsoorten die in Nederland sterk achteruit gaan vanwege biotoopverlies, hier tot broeden kwamen. Dit zijn o.a. BontbekplevierKleine plevier, StrandplevierKluut en Visdief Zoals verwacht werd zette de vegetatie-ontwikkeling zich in een ijltempo voort, zodat in de loop der komende jaren een verandering in de broedvo- gelbevolking zal optreden. Voor doortrekkers en overwinteraars biedt het goede kansen; in het voor- en najaar zien we er veel Ruiters, Kemphanen en Plevieren. En zolang er in de wintermaanden geen ijsbedekking is, kunnen we er grote aantallen Talingen, Wilde eenden, Watersnippen en met name Grauwe ganzen aantreffen. Interessante waarnemingen zijn o.a. Purperreiger, Grote Zilverreiger, Lepelaar, Temmincks strandloper en Baardmannetje. Van verschillende zijden is er door Natuurbeschermingsinstanties inte resse getoond om het terrein in beheer te krijgen, dit is een toe te juichen ontwikkeling, want ook dit gebied kent zijn bedreigingen. De oorspronkelijke bestemming is een extensieve recreatieve-ontwikkeling doch mede door de hoge exploitatiekosten en een economische teruggang, kan het tij misschien gekeerd worden. Wanneer het in Natuurbeschermingshanden mocht komen, zou een duiker of windmolen in de bestaande opening de eenvoudigste en goedkoopste wijze van beheer zijn. Door zo'n beheersmaatregel kan men een zeer gevarieerd vogelleven veilig stellen. Het gebied ligt ook zeer gunstig ten opzichte van de Kwade Hoek en Scheelhoek, alle reden dus om het een bescherming te geven. Broedvogellijst afgegraven zanddepöt Stellendam. Opp+2,5 ha. Soort 1979 1980 Bergeend - 8-10 Krakeend - Wilde eend 1 6 Zomertaling - Slobeend - 4 Fazant - 3 Waterhoen - 2 Meerkoet 3 12-14 Scholekster 2 6-8 Kluut 40 12-14 Kleine plevier 2 3-4 Bontbekplevier 5 8-10

Sterna | 1981 | | pagina 19