60 verstoringen te zien Denk o.a. aan de ganzengebieden. G.S. willen op verschillende terreinen recreatieve voorzieningen mogelijk maken. Wel kleine, beperkte voorzieningen, zoals ze zeggen, maar ons inziens wel in kwetsbare natuurelementen. In de Eilandelijke pers heeft het een en ander over deze discussie gestaan. In de komende zomer zal de slot-in- spraakronde plaats vinden; weer op een ongelukkig tijdstip dus. Ruilverkaveling Flakkee. Als vervolg op eerdere activiteiten is ook commentaar gegeven op het stemmingsrapport van de RVK-Flakkee. Deze RVK komt nogal eens, als na- tuurregelend instrument, aan de orde in het voorontwerp Streekplan ZHZ. In het streekplan wordt dan gesteld dat van de RVK een optimaal gebruik gemaakt zal worden waar het de bescherming van de natuur betreft. Volgens de Ruilverkavelingswet mag 5 van de te verkavelen oppervlakte bestemd worden voor andere dan agrarische doeleinden, waaronder veelal natuurwaarden. 5 is dus optimaal gebruik. Volgens onze berekening ko men we bij de RVK Flakkee slechts aan l\ van de oppervlakte die in aanmerking komt voor een beschermde status volgens de Relatie-nota. Er is onzes inziens dus geen sprake van optimaal gebruik. Er kunnen nog ge bieden bijkomen wanneer deze via vrijwillige verwerving door natuurbe- schermings-organisaties worden aangekocht. Een zeer onzekere factor gezien de economische situatie in het land en van deze, veelal landelijke na tuurbeschermingsorganisaties Op dit aspect hebben wij in ons commentaar dus de grootste nadruk gelegd. Daarnaast hebben we ook commentaar geleverd op de gevaren die de als geelomlijnde gebieden aangegeven natuurelementen thans en in de toekomst te wachten staan. Onderhoudswerkzaamheden en gebruikelijke agrarische activiteiten mogen in deze gebieden plaats vinden, in ieder geval tot het moment waarop de uitvoeringscommissie van de ruilverkaveling is ge ïnstalleerd. En de schaduw van de RVK kruipt voort. Bedreigingen van de natuur en zelfs de volksgezondheid zijn er ook ge weest en bestaan eigenlijk nog steeds. Het belangrijkste probleem hierbij is de mogelijke stort van havenspecie in het Haringvliet. Een probleem dat niet alleen Goeree-Overflakkee be zig houdt, maar ook Schouwen-Duiveland Uiteraard hebben ook wij ons hier intensief mee bezig gehouden. Het meest dreigende op dit moment is de stort van 1,5 miljoen m3 specie uit het gebied rond de Hartelsluizen in een gat van 7 miljoen m3 voor de haven van Middelharnis. Deze specie wordt ongeroerde en maagdelijke grond ge noemd. In een toelichting op een agendapunt van de raadsvergadering van de gemeenteraad van Middelharnis, eind maart, zegt B W van Middelharnis echter dat de specie minder verontreinigd is dan de ontvangende bodem van het Haringvliet. Dank je de koekoek, zou ik zeggen, als je bedenkt hoe verontreinigd die bagger al is! De informatie over de zaak is zeer onvolledig geweest. Hierbij heeft het gemeentelijk en bestuurlijk apparaat van Middelharnis een bijzonder slecht figuur geslagen. Echter ook de verschillende diensten van Rijks waterstaat, die we hebben benaderd om informatie, waren niet gelijklui dend in hun gegevensverstrekking. G.S. van Zuid-Holland hebben we in een brief laten weten dat wij zeer bezorgd zijn over de situatie. We hebben hen erop gewezen dat als er inderdaad sprake is van goede grond, deze grond een betere en waardevollere bestemming verdient dan gestort te worden in een gat in een diep water.

Sterna | 1981 | | pagina 26