Langsprietmotten Het behoeven niet altijd de door een fraai kleurenpatroon of grote af metingen opvallende vlinders te zijn die de aandacht van de oplettende wandelaar in de natuur kunnen vragen. De, uit ongeveer honderdduizend soorten bestaande, insectenorde der Vlinders omvat ook tal van heel kleine vertegenwoordigers. Er zijn schepseltjes bij met vleugels van nauwelijks drie millimeter lang. Van deze nietige vlindertjes kunnen we de rupsjes wel aantreffen in de bladeren van planten, waar ze tussen de twee opperhuiden van het blad, in het bladweefsel, smallere of bredere vreetgangen maken. Dikwijls kan aan de vorm van deze gangen, doorgaans mijnen genoemd, de soort worden gedetermineerd. Door de "vlinderaars" worden alle kleinere vlinders wel samengevat met de naam "micro's". De grote, waartoe onze dagvlinders, uilen, pijlstaar ten, spinners en spanners behoren zijn dan "macro's". Ondanks hun kleine afmetingen zijn de micro's toch ook wel de moeite waard om te worden bekeken (en bewonderd)Men moet daartoe echter wel over een goed vergrootglas beschikken. In dit artikel wil ik de lezeressen en lezers kennis laten maken -voor zover nog nodig- met een paar soorten, in het werkgebied onzer vereni ging voorkomende, wat grotere micro's. Groot genoeg om gemakkelijk met het blote oog te worden waargenomen. Zij behoren tot de zgn. langspriet motten en zij voelen zich thuis in of aan de rand van het loofbos. Mijn eerste waarneming van een langsprietmot was in 1971. Ik mocht toen als natuurgids een rondleiding verzorgen door de bossen van het Slot Haamstede. Bij het bekijken van de kruidlaag zagen we het beestje zitten rusten. Opvallend waren de lange sprieten (ruim drie maal de vleugel lengte) en het prachtige goudgele bandje dwars over de vleugels. Niemand kende de juiste naam en we volstonden er maar mee aan te nemen dat het gezien de lange antennes, een langsprietmot moest zijn. Eerst de enkele jaren later aangeschafte Moussault's Natuurgids "Nachtvlinders in kleur", waarin een aantal goede afbeeldingen van o.a. micro's is opgenomen, leerde me dat we toen te doen hadden met een exemplaar van NEMOPHORA degeerella (Linnaeus.) Nemophora degeerella Foto J.P.C. Boot 39

Sterna | 1981 | | pagina 5