duizend-. Riet- en Kolganzen zijn minder talrijk, maar dikwijls zijn toch enige honderden aanwezig. Naast deze meer algemene soorten (de Rot gans als "kustgans" blijft hier buiten beschouwing) zijn verder nog waargenomen de Roodhalsgans (op 11 januari 1978 zelfs 2 ex.), de Indi sche gans en de Sneeuwgans. De bastaard Grauwe gans X Canadagans, die hier enkele jaren achtereen vertoefde, werd op 21 november 1979 gescho ten door 's lands kampioenschutter Behalve voor ganzen is de Martina Cornelia van belang voor weidevogels en eendesoorten. Wilde eend, Bergeend, Slobeend en Wintertaling en in mindere mate Smient, Kuifeend, Krakeend en Pijlstaart kunnen we er aan treffen. Meerdere soorten broeden er ook. Veel plezier beleef ik steeds weer aan de Kemphaantjes. Helaas, baltsen de Kemphaantjes zag ik hier voor het laatst in 1975, maar buiten het broedseizoen zijn ze meestal aanwezig. Goudplevieren fourageren hier in aanzienlijke aantallen, soms meer dan tweeduizend. Scholekster, Tureluur, Kievit en misschien ook, maar in elk geval niet jaarlijks, de Grutto, rekenen we tot de broedvogels. Misschien niet zo voor de hand liggend in een weidegebied, maar zeker vermeldenswaard is het voorkomen van grote groepen lijsterachtigen. Ze fourageren met honderden in de weilanden en daarbij zijn Kramsvogels meestal in de meerderheid. In totaal nam ik ongeveer honderd vogelsoorten waar in de Martina Corne lia, variërend van Visarend tot Paapje en van Wielewaal tot Witgatje. Van een twintigtal soorten heb ik met zekerheid het broeden vastgesteld. Daarbij ook minder algemene vogels als Ransuil en Wielewaal. Algemene soorten als Huismus en Groenling, die hier stellig broeden, zullen het aantal broedvogels hoger doen uitkomen. Een degelijke inventarisatie zou het werkelijke aantal broedvogels kunnen bepalen, maar afgezien van de broedende weidevogels is het minder belangrijk hoeveel vogelsoorten er broeden. Op aandringen van meerdere personen en instanties (waaronder Vogelbe scherming en onze vereniging) is afgezien van de plannen om een fiets pad langs de Martina Cornelia aan te leggen. Ganzen zijn namelijk nogal gevoelig voor verstoring door mensen. Op redelijke afstand vanuit een auto laten ganzen zich wel bekijken.

Sterna | 1981 | | pagina 12