Vefe/aq over 85 Het aantal aktiviteiten waarover ik dit keer wil schrijven zal beperkt zijn. Deels komt dit doordat de vakantieperiode erin valt en we dan meestal wat onderbezet zijn om op volle toeren te draaien (en gelukkig ook maar voor degenen die deze toeren moeten maken). Deels ook omdat er geen echt grote zaken gepasseerd zijn. Dat er wat gebeurt, en helaas meestal in negatieve zin voor de natuur, kun je bijna voorspellen. Waar mensen samen leven blijken er verschil lende opvattingen té bestaan over wat je met de natuur kan en mag doen. Zo ook hier op Goeree-Overflakkee lopen die meningen uiteen. De één spreekt over de natuur in de trant van: die plantjes en vogeltjes, dat is onkruid en geboomte op de verkeerde plek en als je die vogels verjaagt komen ze ergens anders wel weer op hun pootjes terecht. Andere mensen: natuur, daar kun je wat mee doen, je kunt er in spelen, fietsen, kortom: rekreëren. De echte fijnproevers tenslotte zeggen: van de natuur mag je genieten maar niet misbruikenbedenk dat de natuur er niet alleen is voor de mens, maar dat deze in wezen het leven op aarde mogelijk maakt en voor het voortbestaan ervan kan zorgen. Dat een dergelijk verschil van meningen tot botsingen kan leiden spreekt vanzelf. Een objektieve afweging van feiten is in konfliktsituaties van groot belang. Maar wie is objektief? Als er, zoals in Oude Tonge in het rekreatiebosje, 1 ha bos gekapt dreigt te worden, dan kun je zeggen: Tjahet is tenslotte een rekrea tiebosje en voetbal of tennis is rekreatie, dus Anderzijds kun je stellen dat 1 ha zo'n 10 a 20 van dat bosgebiedje is en voor som mige "medegebruikers/bewoners" maakt 10 verschil veel uit. Bijv. voor de 20 Ransuilen (naar ook andere vogelsoorten) die er overwinteren, overnachten en soms zelfs broeden. Die hebben een behoorlijk stuk bos nodig. We erkennen natuurlijk de behoefte aan een extra veld. We kunnen niet ontkennen dat de voetbalvereniging hierop rechten zou mogen claimen. Daarvoor loopt deze zaak weer te lang. En van verkeerde beoordelingen van bestuurderen in het verleden mag zo'n club niet de dupe worden. Het dilerma is dus geschapen Gelukkig is door het forum op een hoorzitting over het ontwerp-bestem- mingsplan van dit gebied gesteld dat bij gebleken natuurwaarden deze niet zullen worden aangetast. Dat geeft natuurlijk weer hoop. Maar ja, zo'n voetbalclub dan? Wij van onze kant stellen dan het compromis voor: leg dat veld nu maar aan, maar geef wel 1 ha compensatie voor het verloren-gegane bosgedeelte en wel op korte termijn en aangrenzend aan het huidige bosgebied. Er is dan tijdelijk van een te klein leefgebied sprake, maar als dit niet te lang duurt hoeft dat misschien niet al te grote nadelige effekten te hebben. En dan zit dus de Gemeentelijke Overheid met een probleem. Want, voor zover bekend, is die voorgestelde aangrenzende grond nog geen gemeente lijk eigendom. Wachten op een eventuele ruilverkaveling is geen oplos sing, zeker niet waar het geen aangrenzend bos betreft.

Sterna | 1981 | | pagina 19