8€ En dan kom ik weer terug op die verschillende meningen over wat natuur nu eigenlijk is en wat men er mee mag en kan doen. Niet stellen: Die vogels vinden elders wel een plekje. Neehiér worden ze bedreigd, dus hiér moet er voor hen een oplossing gezocht en gevon den worden Mede gelet op de gemeentelijke kapverordening is aan de Gemeentelijke Overheid nu de morele plicht weggelegd de bovengeschetste oplossing na te streven. Dit was in kort bestek een probleemafweging zoals dat nog weieens vaker aan de orde is. Geen probleemafweging lijkt ons nodig in het geval van de Oudelandse Dijk bij Oude Tonge, daar waar de Molendijk via wat kronkelingen hierin overgaat. Daar lag een laag graslandje met een wiel. In de loop van de tijd is dat wiel van lieverlede al wat kleiner gemaakt door storten van agrarisch en ander afval. Maar tot op het moment van het van kracht worden van het Bestemmingplan Landelijk Gebied West van de gemeente Oostflakkee was het nog redelijk "bestaand"met de bestemming "land schappelijke en natuurwetenschappelijke waarde". Maar sinds half juli dit jaar is het weggevaagd door een bulldozer. Hier is duidelijk sprake van een aantasting van de bestemmingdus van het landschap en zeker ook van de natuur, hoe klein de schaal ook is. Op het moment van schrijven kunnen we helaas nog niets zeggen over het verdere verloop. De zaak is "in onderzoek" zoals dat heet. Terugdraaien is mogelijk, maar het oude krijg je nooit terug. Wat verder van huis ondersteunen we ook aktiviteiten voor zover wij ons er bij betrokken menen te voelen. Zo hebben we een bezwaarschrift mede- ondertekend dat de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming gericht heeft aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, tegen het afgeven van een vergunning voor de aanleg van rekreatiesteunpunten op de Stampersplaat in de Grevelingen (zie hier over ook het stuk van de redaktie). Dit is gebeurd omdat het onzes inziens niet strookt met de Nieuwe In richting schets Grevelingenbekken noch met de herziening 1978 van het Streekplan Schouwen-Duiveland. Er is hier duidelijk sprake van een in waarde stijgend natuurgebied, met name wat de vogels betreft. Als laatste vermeldenswaardige punt zou genoemd kunnen worden de bra- derie-aktiviteiten. Geen dorp zo klein of er zal weieens een braderie zijn. En als je er dan, zoals wij, een standje hebt dan blijkt dat toch elke keer weer aan te slaan. We bezoeken op het moment van schrijven zowel de braderie van Middelhamis als die van Dirksland tijdens de "Kleine Parijse Dagen". Met een plaatje (posters e.d.) en een praatje hebben we daar getracht mensen te winnen voor onze natuurbeschermings- ideëen. Opvallend is echter toch dat er nog (te) veel mensen zeggen van ons bestaan niets af te weten. Pas als we nader ingaan op bepaalde ak tiviteiten en vooral perspublikaties noemen, dan gaat er een lichtje branden. Dus, zegt het voort! -jüf Hend/iks

Sterna | 1981 | | pagina 20