8? ssmmïiEF/7£zm Het laatste gedeelte van het voorjaar en het begin van deze "zomer" heb ben ons niet bepaald dat weerbeeld laten zien wat bij deze periode hoort. Veel regen, vaak te koud en flink winderig. Berichten uit de rest van Zeeland als zouden veel Zwaluwen hun broedsels verlaten hebben als gevolg van te weinig voedsel zijn echter op Schou wen betrekkelijk zeldzaam gebleven. De eerste week van mei trokken de Gierzwaluwen massaal door. Een vreemde gast blijft toch wel de Fluiter; geven eerdere broedvogel- tellingen "zekere" broedgevallen aan, dit jaar bleef het volgens velen bij doortrekkers. De Fluiter is op verschillende plaatsen op de kop van Schouwen gehoord, (Slotbos Haamstede, omgeving vroongronden) met name in mei. Een dergelijk gedrag laat de Bonte Vliegenvanger zien. Ieder voor- en najaar worden er Bonte Vliegenvangers gehoord en gezien op Schouwen. De Bonte Vliegenvanger komt in het oosten van Nederland voor als "vrij zeldzame broedvogel" en is in het noorden en westen een zéér zeldzame broedvogel (Petersons vogelgids 1975) Ieder jaar bereiken mij ook meldingen van de Bosuil. Daar moeten we voorzichtig mee zijn. De Bosuil is een uitgesproken standvogel, hetgeen inhoudt, dat hij zich niet ver van zijn standplaats (broedplaats) be geeft. De dichtstbijzijnde broedplaatsen liggen op respektievelijk 30 en 60 km. afstand van Schouwen. Het lijkt daarom onwaarschijnlijk dat ze zover van hun plaats wijken. Het advies luidt dan ook: kijk eerst erg goed of het wel echt een Bosuil is. Mocht u het zeker weten, dan zou ik hem ook graag nog even zien; even bellen dus! Vergissingen met de Wielewaal zijn onmogelijk, daar zorgt zijn onmisken bare zang en uiterlijk voor. De bebossingen rond de beide krekengebie- den Ouwerkerk en Schelphoek bewezen dit jaar de aantrekkelijkheid voor de Wielewaal. Hij werd er meerdere malen gehoord en gezien en zal er dus ook wel broeden. Hetzelfde geldt voor het bos rond het landgoed Ga- dra bij Haamstede. Daar werden geregeld twee exemplaren waargenomen. Ook deze maal weer een waarneming van de Nijlgans en meteen een flinke: 12 stuks bij elkaar waren te zien bij Ellemeet. In en bij de zoete (zoete?) infiltratievijvers in de Boswachterij Wes- tenschouwen vertoeven niet alleen af en toe Aalscholvers, Bergeenden, Kuifeenden en Meeuwen. Ook zeldzame gasten zoals enige jaren terug de Nijlgans en dit jaar de Kleine Zilverreiger strijken er weieens neer. De laatste waarneming in deze rubriek komt niet van Schouwen, maar van het Hellegatsplein, daar zag en fotografeerde dhr. Harmsen op 6 juni niet al en Kapmeeuwen en Visdieven, maar ook de zeldzame Zwartkopmeeuw.

Sterna | 1981 | | pagina 23