fmdmflk imM 1^/81 5® Als onderdeel van een studie naar de broedvogelbevolking van de beheers- objekten van de stichting "Het Zeeuwse Landschap" werd in 1979 onderzoek verricht naar de broedvogelstand in de Zeepeduinen. De resultaten van dit onderzoek zijn weergegeven in tabel 1. Uit deze tabel blijkt dat bij na 70 verschillende vogelsoorten in het gebied tot broeden komen. In 1980 en in 1981 werden enige aanvullende waarnemingen verricht. In dit artikel zal een aantal verschillende biotooptypen met hun belang rijkste broedvogels worden besproken. In net Zeepe bevinden zich twee grote wateroppervlakten, te weten de ijsbaan langs de zuidoostkant van het gebied en de meer centraal gelegen nieuwe plas. De ijsbaan is een grote, vrijwel geheel met waterplanten dichtgegroeide ondiepe plas die aan het einde van de zomer vaak gedeel telijk droog staat. In de plas bevindt zich een schiereiland. De plas wordt rondom begrensd door een dichte struikbegroeiing. Naast een aantal gewone soorten zoals Wilde eend, Slobeend, Kuifeend, Waterhoen en Meerkoet, konden hier ook de Dodaars, de Wintertaling en de Velduil als broedvogel worden genoteerd. Vooral de laatste soort is nog al zeldzaam. liet aantal broedparen in geheel Nederland bedraagt slechts ca. 150. Voor zijn nest zoekt de Velduil een dichte begroeiing, eventu eel met lage struikjes. In het Zeepe nestelde de soort waarschijnlijk in dichte Duinriet-velden. In 1979 werden geen jongen gezien, maar in 1980 werd een ouderpaar met vier vliegvlugge jongen waargenomen. Of de soort ook in 1981 in het gebied gebroed heeft is niet bekend. In de om geving van de ijsbaan werden ook regelmatig fouragerende Bruine Kieken dieven waargenomen. Rond 1975 was deze soort volgens Van Haperen al ca. 10 jaar als broedvogel uit de Schouwse duinen verdwenen. Het staat wel vast dat deze soort inmiddels weer in de omgeving van het Zeepe broedt. In het Zeepe kon het broeden niet worden vastgesteld. De nieuwe plas is vrij recent ontstaan als gevolg van zandwinningswerk-

Sterna | 1981 | | pagina 6