~Fj?rry-Kuyk m Op 31 augustus zag ik (slechts heel kort) in het SBB-reservaat "Het Groote Gat" bij Ooitgensplaat een vogel die ik zo gauw niet thuis kon brengen. Een week later zag ik eenzelfde vogel op dezelfde plaats. De typische, sierlijke manier van vliegen en het in de lengterichting op een tak gaan zitten maakten duidelijk dat het om een Nachtzwaluw ging. Om het helemaal zeker te maken werd ook nog eventjes in de vlucht een groot insect (waarschijnlijk een vlinder) gevangen. Op 11 september zag ik voor de derde en laatste maal een Nachtzwaluw bij het Groote Gat. Het lijkt waarschijnlijk dat het bij deze drie waarnemingen dezelfde vogel betrof, die dan minstens 12 dagen bij het Groote Gat gebivakkeerd moet hebben. Waarschijnlijk is het de eerste waarneming van een Nachtzwaluw voor Flakkee. Nachtzwaluwen broeden in ons land voornamelijk op de zandgron den in Oost-, Midden- en Zuid-Nederland en ook nog op enkele plaatsen in de duinen. Op doortrek worden ze ook wel elders gezien. Langdurig pleisteren op de herfsttrek in een moerasgebied, zoals in het Groote Gat, is echter m.i. zeer uitzonderlijk. In geen enkel vogelboek kon ik iets dergelijks vinden. Mogelijk heeft het warme weer van augustus en begin september hierbij een rol gespeeld. Overdag waren er nlveel vliegende insecten bij het Groote Gat te zien. Als dit ook 's nachts het geval is geweest, moet de Nachtzwaluw hier een rijk voorziene dis hebben aangetroffen. Hopelijk is die dis niet voor niets geweest en heeft deze Nachtzwaluw zijn win terkwartier in Afrika veilig bereikt.

Sterna | 1981 | | pagina 19