het gelden bestemmingsplan. Een brief hieromtrent is na ruim een maand nog niet beantwoord. In deze brief werden ook nog andere zaken aan de orde gesteld zoals het dichtgooien van een scheidingssloot aan een be schermde eeuwkant van de Groote Kreek te Oude Tonge. Tevens wérd het gras op de eeuwkant doodgespoten en verhakseld. De drainageslangen lig gen al klaar om de "zaak" af te maken. Ook hier alles in strijd met het geldende bestemmingsplan. Vreemd genoeg had de landbouwer nog toestem ming van het Waterschap ook. Aangezien bij de RVK-Flakkee deze eeuwkant als art. 13-grond is aange wezen geldt ook in dit opzicht dat herstel vereist is. Overigens hebben we op het definitieve ruilverkavelingsplan voor Flak- kee nog een laatste kommentaar-/bezwaarschrift ingediend. Dit is op een hoorzitting in Ooitgensplaat nog nader toegelicht. In ons bezwaar heb ben we vooral de nadruk gelegd op een o.i. te gering oppervlak aan art. 13-gronden. Dit zijn gronden die worden toegewezen aan een openbaar lichaam ten behoeve van doeleinden ten algemene nutte, zoals dat offici eel heet. Veelal betreft het dan gronden met natuurwetenschappelijke waarde. Welnu, zoals al eerder is opgemerkt vinden wij deze toewijzing te gering, gezien in het licht van de oppervlakte die feitelijk deze status zou verdienen. Inmiddels is, mogelijk door ons aandringèn, de oppervlakte art. 13-gron- den wat vergroot. Een van de uitbreidingen betreft de eeuwkant aan de Groote Kreek van Oude Tonge, waar ik het al eerder over heb gehad. Helaas kon de Martina Cornelia polder, als zeer belangrijke ganzenpolder niet worden ingelijfd. Hier zou namelijk sprake zijn van een huiskavel, welke niet tot art. 13-grond kan worden omgevormd. Helaas lijkt het er op dat de eigenaar/gebruiker ook geen beheersovereenkomst wil afsluiten, zodat de natuurwaarden dus niet gewaarborgd zijn. Een laatste kommentaar/bezwaarschrift is ook gegeven over het streekplan Zuid-Holland-Zuid. Wederom heeft zich dit kommentaar toegespitst op de stelling van GS dat nagenoeg altijd natuurwaarden verweven kunnen wor den met andere bestemmingen, b.v. die van rekreatie. Hoewel in het uiteindelijk ontwerp deze stelling wat is afgezwakt en aangevuld met een aantal eisen, handhaaft men, inhoudelijk, deze stel ling toch. Wij zijn echter een andere mening toegedaan. Zeker waar het de doorgaans kleinschalige gebieden op Goeree-Overflakkee betreft. Daar bij is het begrip "extensieve rekreatie" voor ons ook een diskussiepunt Wij menen dat nagenoeg alle natuurwaarden nu reeds extensief rekreatief gebruikt worden (b.v. de Slikken van Flakkee)G.S. daarentegen willen binnen veel natuurwaarden een extensieve rekreatie bevorderen. Wij zien dit als intensivering. Er gaat, voor zover ik mij herinner, geen Sterna voorbij of er is iets te melden geweest over schurvelingenOok nu weer is er in het schurve- lingengebied bij Ouddorp (een beschermd landschapstype dat uniek is in Nederland) een onaanvaardbare ingreep gepleegd. Achter de Kelderweg is een illegale manege opgericht. Door het plaatsen van een afrastering op een schurveling is deze ernstig beschadigd. Ook de paarden helpen daar bij nog een "handje". Door uitloop van paarden wordt ook een nabijgele gen verruigd terrein vertrapt. De gemeente Goedereede is op de hoogte en tracht aan deze situatie een einde te maken.

Sterna | 1981 | | pagina 26