y/ V i/tri k m-/mwv 118 In januari 1982 zat met een jieuwe IVN natuurgidsencursus worden gestart. IVN betekent: Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie Het doet van het IVN is door middet van educatie een bijdrage te teveren aan het behoud van natuur en mitieu. Hiermee zijn we meteen gekomen bij het doet van deze cursus, nt. mensen tot natuurgudsen op te teiden. Een natuurgids is iemanddie de bekwaam heid heeft verworven om anderen de waarde van de natuur te teren besef fen. Wie aan deze cursus wit deelnemen -moet wet het voornemen hebben om het etement van de natuur - respectieve tijk milieubescherming in de praktijk uit te dragen. Binnen de Natuur- en Vogetwacht wordt hiertoe votop de getegenheid gege ven, zoats het teiden van excursies naar de meeuwenkotonie of door het Zeepe. Misschien is dit nog uit te breiden met bv. strandexcursiesOp tangere termijn kan gedacht worden aan het maken van tesbrieven voor schotenuitzetten van natuur speur tochten e.d. De duur van de cursus is lh jaar twee maandagavonden en een zaterdag morgen in de maand. Op de zaterdagmorgen is dan een excursie die aan- stuit op de behendetde stofop de tesavonden ook kan door de cursist geoefend worden in het teiden van excursies. De tesavonden worden gegeven in Zierikzee, de excursies zutten voorname lijk gehouden worden op Schouwen-Duiveland maar er zat wet eens een uit stapje buiten "het eitand" worden georganiseerd. Er zutten heet wat onderwerpen aan de orde komen zoats het ontstaan van het landschapde ecologie van kringlopenlevensgemeenschappen, planten systematiek 9 planologie didaktiek duinenschorrenbermenwater enz. Voor deze cursus wordt geen vooropleiding geëist; er wordt wet vanuit gegaan dat bij de aanvang van de cursus de algemeen voorkomende planten en dieren in de eigen omgeving bekend zijn. Wie meer van de natuur wit weten om er persoontijk beter van te kunnen genietenmoet lid worden van een natuurhistorische verenigingzoals de KNNV. De natuurgidsen- cursus is bedoeld voor diege'aen die daadwerkelijk de bevolking kennis en liefde wil bijbrengen met betrekking tot hun natuurlijke leefomge ving, maar ook de achter gronde?! schetsen die leiden tot aantasting van die leefomgeving De eigen bijdrage aan deze cursus is vastgesteld op 107,50. Men is dan tevens lid van het IVN en krijgt het tijdschrift ter bevordering van het milieubesef "MENS EN NATUUR" viermaal per jaar toegestuurd. Wie zich nog niet heeft opgegeven voor deze cursus maar wel belangstel ling heeftmoet dit zo snel mogelijk doen want het aantal deelnemers is beperkt.

Sterna | 1981 | | pagina 28