9* Jüfk/Mfe-ectyk, laucj? o/a 5/vvt kbnwcftviekPMd, Jot>: M.K.Buth- Resultaten. In 1980 en 1981 werden in totaal 225 plantensoorten op de Schouwse bin nendijken aangetroffen. Een respectabel aantal wat waarschijnlijk bij nader onderzoek nog wel zal toenemen, omdat er bij inventarisaties al tijd soorten over het hoofd worden gezien. De belangrijkste soorten in de tabel zijn die welke landelijk gezien zeldzaam zijn; soorten met een 2, 3 of 4 in de laatste kolom. (Soorten met een 1 komen in de lijst niet voor.) Op de dijken komen 23 van deze zeldzame soorten voor. Zeer zeld zaam is de wettelijk beschermde Ruige Anjer3 waarvan we enige 10-tallen exemplaren op de oostkant van een Schouwse dijk gevonden hebben. Vorige keer3 in Sterna 3/4 19803 is reeds vermeld dat dit een mediterrane soort is3 evenals trouwens de meeste soorten die kenmerkend zijn voor de dijkvegetaties in Zuidwest-Nederland. Waarom is een bepaalde soort nu zeldzaam en is een andere soort algemeen? De zeldzaamheid van een soort als de Ruige Anjer wordt veroorzaakt door de zeer specifieke eisen die deze soort aan zijn groeiplaats stelt3 terwijl een algemene soort weinig specifieke eisen stelt3 of3 zoals dat heet3 een brede ecologische ampli tude heeft. Op het Delta Instituut in Yerse'ke is enige jaren geleden onderzoek verricht naar dijkvegetaties in Zuid-Beveland. Daarbij zijn zoveel mogelijk groeiplaatsen van de Ruige Anjer bestudeerd. Overeen komsten tussen deze groeiplaatsen bleken te zijn: een droge zandige bo dem, een zuidelijke expositie3 de ligging in een overgangsgebied van een vegetatie met grote kruiden en struiken naar een open schrale gras landvegetatie, een licht-gradiënt dus, en tenslotte een extensief maai- of beweidingsbeheerDeze aparte situatie troffen wij ook ongeveer op de Schouwse groeiplaatsen aan, alhoewel hier de expositie oostelijk is. Zeldzame soorten op de Schouwse binnendijken, soorten met een 3 in de

Sterna | 1981 | | pagina 8