laatste kolom3 zijn: Moeslook3 Echt Walstro3 Bilzekruid3 Dubbelkelk3 Kleine Steentijm en Franse Silene. Opvallend is dat Echt Walstro op de Schouwse binnendijken niet zo zeldzaam is. (Op de dijken komt een ande re ondersoort voor dan die welke in de duinen groeit.) Op verscheidene dijken3 vooral flink zandige dijken3 is Echt Walstro in relatief grote aantallen aan te treffen. Wat de Franse Silene betreft is het verleide lijk wat te gissen naar de oorsprong van de Schouwse groeiplaats van deze soort. De Franse Silene kwam vroeger nog wel eens in graanakkers voor3 doordat het zaaizaad niet helemaal zuiver was. Wij vonden deze soort in de buurt van het inmiddels verdwenen landbouw-haventje bij Zonnemaire3 Bommenede3 waar vroeger het zaaizaad en het graan door een beurtschipper werd aan-en afgevoerd. Een algemeen verschijnsel bij der gelijke haventjes was dat allerlei typische plantensoorten voorkwamen3 net als bijvoorbeeld bij spoorweg-stationsMisschien heeft de Franse Silene zich sinds de tijd van de beurtschipper aan de dijk kunnen hand havenHet zou echter ook zo kunnen zijn dat de soort daar staat bij de gratie van enige pony 's die de desbetreffende dijk begrazen. Sommige plekken worden extra betreden door de pony's3 zodat er enigszins kale plekken in de vegetatie komen. In zo'n plek troffen we namelijk de Franse Silene aans evenals het Knopig Doomzaad3 ook een vrij zeldzame soort welke voornamelijk in Zeeland voorkomt. Knopig Doomzaad is ook weer een soort uit warmere streken die zich alleen in Zeeland kan handhaven vanwege de zachte winters. Dit geldt eveneens voor de landelijk vrij zeldzame Gevlekte Rupsklaver3 deze soort komt algemeen op de Zeeuwse dijken en in de bermen voor. Een verwant van het Knopig Doomzaad is het Heggedoomzaad. Deze soort3 die niet zo zeldzaam is3 kan vrij regelmatig op de Schouwse dijken aan getroffen worden en lijkt een beetje op het bekende Fluitekruid. Hegge doomzaad komt voornamelijk voor op verruigde plaatsen onder populieren of in de buurt van (braam)struwelen en zorgt daar voor enige variatie in de meestal soortenarme saaie vegetaties die op dergelijke dijkvakken voorkomen. Wat betreft de andere wat minder zeldzame soorten3 zijn de kenmerkende dijkplanten reeds in het eerste dijk-artikeltje besproken Samengevat komt het erop neer dat de Schouwse dijken een min of meer eigen karakter hebben door: Het ontbreken3 c.q. bijna ontbreken van Marjolein en Ijzerhard. Het regelmatig voorkomen3 naast ook elders o.lgemenere dijkplanten als bijvoorbeeld Agrimonie3 Gevlekte Rupsklaver en Kattedoorn3 van Kruisdis- tel3 Akkerhoombloem3 Strandkweek3 Beemdkroon3 het reeds eerder genoemde Echt Walstro en de hier minder algemene soorten Bevertjes en Gewone Vleugeltjesbloem. Deze kenmerken3 gekombineerd met het voorkomen van bovengenoemde zeld zame soorten3 geven er blijk van dat nog steeds specifieke milieu-omstan digheden op de Schouwse dijken aanwezig zijn waarin ecologisch kritische tot zeer kritische soorten kunnen voorkomen. 'dabe schouwing In Zuidwest-Nederland komen door verschillende faktoren specifieke dijk- vegetaties voor welke uniek in Nederland zijn. Een aantal botanisch fraaie Schouwse dijken hebben naast overeenkomsten met dijken van ande re eilanden enige kenmerkende verschillen. Bij verscheidene minder fraaie dijk-gedeel ten blijken langs de randen3 op overboekjes of bij af ritten nog duidelijk potenties 3 in de vorm van bijzondere plant ensoorten3

Sterna | 1981 | | pagina 9