tókken, kbfó, we/£d4Ajol^, 13 XJ nieuwe inventarisatie-gebieden voor de plantenwerkgroep De afgelopen twee jaren zijn de Schouwse dijken door de plantenwerk groep geïnventariseerd (zie vorige Sterna)Hoewel nog niet alle dijken bezocht zijn, willen we vanaf dit jaar, zoals de titel van dit stukje al aangeeft, onze aandacht meer gaan richten op enige andere kenmerken de landschaps-elementenDeze gebieden zijn vooral bekend, de inlagen zelfs internationaal, om hun grote vogelrijkdom. Van de flora is over het algemeen nog niet zoveel bekend. Het is echter te verwachten dat ook die de moeite waard zal zijn. Op het eerste gezicht zijn er niet zoveel overeenkomsten tussen deze terreinen. Bij nadere beschouwing blijkt echter dat het karakter van al deze gebieden voornamelijk be paald wordt door de sterke invloed van het meer of minder zoute bodem water Kreken zijn restanten van oude stroomgeulen, die na inpoldering als laagste delen in de nieuwe polder bleven liggen. Schouwen is niet zo rijk aan kreken. Verspreid over het eiland zijn echter nog wel een aan tal fraaie voorbeelden te vinden, zoals het Dijkwater en enige kleine re kreken, bijvoorbeeld Steenzwaan bij Nieuwerkerk. Het water van zo'n kreek is meer of minder brak, afhankelijk van het zoutgehalte van het kwelwater uit de ondergrond. Meestal wordt het open water geflankeerd door draslanden en/of rietlanden, waarin verscheidene bijzondere plan ten kunnen voorkomen, zoals bijvoorbeeld Heemst en Addertong in riet landjes. Is de kreek flink zout dan groeien dicht bij het water echte zoutplanten als Kweldergras, Zeekraal en SchorrezoutgrasZo'n oever land loopt vanaf het water iets schuin naar boven, zodat er een gra diënt-milieu van laag naar hoog, oftewel van nat naar droog aanwezig is. Bovendien is dit vaak ook, door de afnemende invloed van het kreekwater, een overgang van een meer zilt milieu vlak langs het water, naar een meer zoet milieu hoger op het oeverland. In dergelijke overgangs-milieus waar net geen zoutplanten, maar ook nog geen echt zoutmijdende planten kunnen groeien, komen specifieke vegetaties voor waarin vaak zeldzamere

Sterna | 1982 | | pagina 15