Z1 Bovenstaand woord heb ik niet terug kunnen vinden in het woordenboek (Koenen-Endepols)Toch is het woord al aardig ingeburgerd bij heel wat vo gelaars. Misschien kunnen we beter spreken van 'exoten', want daar geeft het woordenboek de verklaring: "vreemde uitheemse soort - buiten haar natuurlijk gebied", voor. Het is duidelijk dat de faktor mens in 99 van de 100 gevallen debet is aan het voorkomen van deze exoten. Opgemerkt of onopgemerkt, bekend of onbekend, vliegen ondertussen al heet wat 'vreemde vogels' rond, en dat bedoel ik dan ook letterlijk. Neem bijvoorbeeld de Fazant; deze vogel is door de Grieken en Romeinen in Europa verspreid, hij hoort hier dus niet thuis want hij is van oor sprong een Aziaat. Een wat recenter 'ingevoerde' vogel, de Knobbelzwaan, is ook al een doodgewone verschijning geworden. Erg aktuele soorten zijn momenteel de Chileense Flamingo, de Canadese gans, Indische gans, Nijl- gans en de Halsbandparkiet. Zult u zich wellicht afvragen, waar maakt men zich nu eigenlijk druk om? Wel, druk is mis schien niet het juiste woord, bezorgd past beter. We zijn bezorgd over het feit dat deze exoten, of ze nu wel of niet zijn ontsnapt, dat doet er niet toe, plaatsen in gaan nemen van onze in heemse vogels. Dén kunnen er problemen rijzen op kleine of gro te schaal. Enkele voorbeelden sterken die opvat tingen De konijnen, in Australië ingevoerd, waren- in staat een plaag te vormen, mede omdat er géén natuurlijke vijanden aanwezig waren. Ook ontsnapte katten, ratten enz. kunnen op ge- isoleerde vogelbroedplaatsen (eilanden) een gro te verstoring betekenen (J. Rooth, 'Vogels' nr. 5 1981, blz199) Het wordt natuurlijk helemaal ontoelaatbaar als exoten een zo agressieve territoriumbewaking ten toon spreiden, dat ze alle 'territoriumschenders' botweg verdrinken. Zo'n geval is bekend uit Friesland, waar een paar tamme Nijlganzen ver schillende vogels greep en verdronk o.a. 8 Wilde eenden, 1 Ekster, 1 WaterhoenHuismussenSpreeu wen en Merels (Atlas Ned. Broedvogels 1979, blz. 55) Er zijn intussen al flink wat Nijlganzen; P.L. Meininger heeft bij Wassenaar eens bijna 2000 Nijlganzen bij elkaar gezien (Randstad en Broed vogels, VWG Avifauna W-Ned. 1981). Ook op Schouwen-Duiveland wordt de Nijlgans re-

Sterna | 1982 | | pagina 23