22 gelmatig waargenomen, de meest recente waarne mingen: 25 april 1981 5 ex. Brouwersdam, J. Pan- nekoek (Sterna 2 1981 blz. 67). mei 1981 12 ex. Ellemeet Dhr. Hanse (Sterna 3 1981, blz. 90). 1980 1 ex. WMZ-vijver Boswachterij Westerschouwen (gefilmd, med. C. Kouwen). Het mag dan ook niet als een donderslag bij hel dere hemel worden gezien, dat er op een vergadering (21-12-1978) van de Ned. sectie van de Interna tionale Vogelbeschermingsraad (ICBP) is besloten dat er tegen exoten moet worden opgetreden. Het voortbestaan van alle kleine populaties en broedpogingen van exoten moet worden verhinderd, althans voor zover het nog mogelijk is (Vogels no. 5 1981 blz. 199) Hoewel iedere vogelaar blij is een nieuwe soort te zien, kunnen we stellen dat dit kleine genoe gen niet opweegt tegen de onnatuurlijke aanwe zigheid van exoten. En dan nog afgezien van de problemen waar ze ons mogelijk voor kunnen stel len. Afsluitend denk ik dat het een goede zaak is dat de Ned. sectie van het ICBP een dergelijk standpunt heeft ingenomen. Ted Sluyter, (Vogelwerkgroep Op 27 november 1981 heeft de Kroon uitspraak gedaan inzake ons beroep tegen de uitbreiding van de onttrekking tot 3.900.000 m^ water uit de duinen van Haamstede. Wij willen nu nagaan wat van onze argumenten staande gebleven is. Ten opzichte van andere milieu-organisaties zijn wij minder principieel geweest. (Ook het Zeeuws Coördinatie-Orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming, de Stichting Natuur en Milieu en de Stichting Duin behoud hadden beroepschriften ingediend.) Hoewel wij de algemene inzichten, wat betreft duinbehoud, van deze or ganisaties onderschrijven, zijn wij uitgegaan van de bestaande toestand. Onze uitgangspunten waren: De wateronttrekking en infiltratie in de duinen is een feit. Schouwen-Duiveland zal zijn benodigde water voorlopig vanuit Haamstede moeten betrekken. Zodanige voorwaarden zien te krijgen, met inachtname van de vorige twee punten, dat de schade in de duinen zo gering mogelijk blijft.

Sterna | 1982 | | pagina 24