V? Rond de Pasen hebben vogelliefhebbers hun hart op kunnen halen. Op een akker tussen de bushalte van het werkeiland Neeltje Jans en Westenschou- wen zat een kraanvogel. Deze vogel wordt in Nederland niet vaak waar genomen, zeker niet in het westen van het land. Kraanvogels broeden in Scandinavië, Midden- en Oost-Europa en in Azia tisch Rusland. De dichtstbij zijnde kolonie bevindt zich in de omgeving van Hamburg. In het najaar trekken de vogels vanuit deze gebieden naar Zuid-Spanje, Afrika en Zuid-Italië, om daar te overwinteren. Ze vliegen dan in V-formaties of 'lange linies, vaak op zeer grote hoogtes. Ze kun nen net als ooievaars tijdens de trek gebruik maken van thermiek, het geen veel energie bespaart. Dit verschijnsel kan men 's zomers ook goed waarnemen bij buizerds (en soms kiekendieven)Tijdens de vlucht zijn de dieren vaak zeer luidruchtig, hun getrompetter kan over grote afstan den gehoord worden en trekt dan ook meteen de aandacht. Hun trekroute ligt gedeeltelijk boven Oost-Nederland, er komen daar zelfs enkele vas te pleisterplaatsen voor. Hoe dit ene exemplaar hiér verzeild is geraakt, zal altijd wel een raadsel blijven. Kraanvogels leven in uitgestrekte moerasgebieden, hoogvenen, (elzen) broeklanden, laagvenen en verlandingszSnes van meren en plassen. Hun voedsel bestaat uit diverse soorten plantaardig voedsel en kleine dieren, zoals wormen, slakken, insekten en soms ook kikvorsen, hagedissen en muizen. De vogels maken een groot nest, dat op de grond ligt, meestal in zeer ontoegankelijke gebieden. Het vrouwtje legt twee eieren met een tussenpoos van 2 dagen en begint na het leggen van het eerste ei onmid dellijk te broeden. De jongen komen dan ook twee dagen na elkaar uit het ei. De broedduur is dertig dagen. De jongen zijn nestvlieders en trekken er dan ook snel op uit in hun woongebied, onder het toeziend oog van de ouders. Dit is ook de periode waarin de ouderdieren ruien, met als gevolg, dat de hele familie gedurende 5 d 6 weken niet kan vliegen. Het is jammer, dat hier slechts één exemplaar aanwezig was, anders had den we misschien kunnen genieten van de beroemde 'kraanvogeldans'De dieren springen dan met halfgeheven vleugels in de lucht, lopen in krin gen om elkaar heen, buigen stijfjes voor elkaar en springen dan weer hoog op. Alle leden van de groep, ook de half jonge dieren, doen hier aan mee. Dit dansen kan in alle tijden van het jaar worden waargenomen en heeft dan ook niet direkt een baltsfunktie. Welke funktie dan wel, is nog steeds niet duidelijk. Kraanvogels worden in hun voortbestaan helaas ernstig bedreigd. Overal dreigt hen hetzelfde te overkomen als hun voorouders, die in de 16e eeuw in Nederland broedden. Met het ontginnen en droogleggen van de moerassen verdween (verdwijnt) hun biotoop (leefgebied)Bovendien worden ze nog steeds achtervolgd, wegens vermeende schade in de landbouw, ondanks het feit, dat al lang bekend is, dat ze eerder nuttig dan schadelijk zijn. Ook de 'jachtsport' eist zijn slachtoffers, met name tijdens de trek door de Pyreneëen en Italië.

Sterna | 1982 | | pagina 11