(Visdief 725 paar en Kokmeeuw ca. 1000 paar). Totaal aantal Visdieven op de Homplevoet was dit jaar 800 paar die als volgt verdeeld waren: 2e Sternbank - 725, le Sternbank - 40, Zilverhom pels - 20, Het Breed - 15. Halverwege juni toen er nogal veel kleine pulli waren, sneuvelden er ta melijk veel door het slechte weer: regen en harde wind en een keer een nachttemperatuur van 6 C. Maar later in het seizoen zagen we ook aardig wat grote jongen en ten slotte langs de oever veel vliegvlugge jonge Visdieven. Kluut De Kluut die de laatste jaren een beetje gestabiliseerd was, zorgde dit jaar voor een leuke verrassing. Rond 24 april leek het er op dat het dit jaar ook weer zo zou zijn als andere jaren. De oorspronkelijke broedplaatsen Riethaak en Klutenbank waren normaal of zelfs iets minder bezet. Half mei waren plotseling heel veel vogels aanwezig op de Klutenbank en bij de eerste keer tellen daar vonden we er 50 nesten. De aanleiding hiervoor was de -minder plezierige- stijging van de water stand in begin mei. Hierdoor werden traditionele broedplaatsen als Klei ne Stampersplaat en Markenje ongeschikt. Zo telden we eind april 13 paar op de Kleine Stampersplaat en later nog maar 5. Op Markenje bleken he lemaal geen Kluten meer te zitten, dit tegen 63 paar in het vorig jaar. Het lijkt ons zeer aannemelijk dat de broedvogels van de Hompelvoet van daar afkomstig waren. De Kluten van de Lage Riethaak bleken het wat meer landinwaarts te heb ben gezocht en later bleken er op de Oostpunt ook nog 6 paar te zitten. Voor deze laatste en voor de vogels die op de Klutenbank zaten, bood de Hompelvoet waarschijnlijk onvoldoende fourageergelegenheidwe zagen dan ook regelmatig ex. richting Markenje vliegen.

Sterna | 1982 | | pagina 17