66 Witte muizen met rode ogen3 wie kent niet deze bekende gebezigde uit drukking. Toch is er geen betere definitie van een albino dan deze uitdrukking, gezien de kombinatie van een kleurloze vacht (wit) en rode ogen. Overi gens zijn er witte muizen zat, maar dat is de schuld van de mens, die heeft ze er speciaal op gefokt. Nee, dan albino's in de vrije natuur, die zijn heel wat zeldzamer. De eerste albino vogel die ik ooit zag zal ook wel de meest voorkomende albino vogel zijn: een (bijna) witte huismus. En daarmee is het verschijnsel albinisme kompleet want het niet helemaal wit zijn van deze mus, plus ontbreken van typerende rode ogen maken hem tot een ander soort albino dan de komplete-albino Albino wil eigenlijk zeggen: mens of dier zonder pigment-kleurstof. Centraal staat dus de pigment oftewel melanine-kleurstofMaar hoe dat nu allemaal precies in z'n werk gaat, daar zal ik u niet mee vermoeien, alleen dat er ook een enzym aan te pas komt en wel tyrosinase. Volmaakt witte albino's hebben dat enzym niet, zodat er absoluut géén kleurstof gemaakt kan worden. En mijn huismus dan, was dat geen albino? Jawel. Maar het enzym heeft zich uiterlijk verraden aanwezig te zijn doordat de mus niet echt wit was, hij was een beetje geelbruin, boven dien waren zijn ogen gekleurd en niet rood. Al naar gelang het vermogen het enzym te kunnen produceren onderscheiden de geleerden (onder aanvoering van een zekere meneer Witkop, zo heet die man echt.') tyrosinase-positievendeze kunnen het enzym maken en tyrosinase-negatieven welke absoluut niet in staat zijn tot produktie ervan Zo zit dat dus, maar in alle eerlijkheid: ik ben op het idee gekomen hier iets over te schrijven omdat de laatste tijd nogal wat waarnemingen komen van albino's. De fraaiste albino welke ik waarnam was ongetwijfeld een bijna witte buizerd Het was in oktober 1976; destijds liep ik stage bij Staatsbosbeheer in Brabant, ik zag de buizerd tijdens één van mijn ritten door de 'Maas horst' nabij Uden Doch ook in deze omgeving is het waarnemen van albino's géén uitzonde ring, ik heb daartoe een uittreksel uit de STERNA's sinds 1975 gemaakt, aangevuld met eigen waarnemingen. U ziet, albino-waarnemingen zijn welkom! Waarnemingen van geheel- of gedeeltelijk (partieel) albino vogels Zwarte Zeeëend 28/2/82 1 ex. (partieel) Brouwersdam3 J. Pannekoek G. v.d. Linden3 T. Sluijter3 R. Fierst-van-Wijnandsbergen. Buizerd 27/8/76 1 ex. (partieel: vleugels) Vleigveld Haamstede3 De Waard.

Sterna | 1982 | | pagina 30