68 De werkzaamheden van de medewerkers van het Delta Instituut zijn in de eerste plaats van zuiver wetenschappelijke aard. Verscheidene medewerkers zijn echter regelmatig ook direkt of indirekt betrokken bij allerlei praktijk-vraagstukken en beleidsmatige beslissingen, zoals bijvoorbeeld op het ogenblik bij de besluitvorming Grevelingen zout/zoet. Verscheide ne (ex)medewerkers zijn aktief of aktief geweest, in de Zeeuwse milieu bescherming. Vooral eind zestiger, begin zeventiger jaren hebben sommi ge (ex)medewerkers een pioniersrol voor de toen opkomende Zeeuwse natuur- en milieu-bescherming gespeeld. Zo verscheen bijvoorbeeld in 1972 het door Wim Wolff geschreven populair-wetenschappelijke boek 'Op de grens van zout en zoet'. In dat jaar verscheen ook het milieu-waarderingsrap port 'De kleuren van Zuidwest-Nederland', wat voor een groot deel door Delta Instituut-medewerkers was samengesteld. Door landelijke bekend heid te geven aan één van de grootste aestuariumgebieden van Europa, werden planologische beslissingen extra kritisch overwogen of veranderd, zoals bijvoorbeeld de Oosterschelde-afsluiting De laatste jaren is het aantal medewerkers van het instituut nogal toe genomen. Op het ogenblik werken er ongeveer 85 mensen. Enige tientallen mensen worden door Rijkswaterstaat betaald en voeren enige min of meer toegepast wetenschappelijke onderzoeksprojekten uit in verband met tech nische beslissingen die op een gegeven moment voor de deltawerken geno men moeten worden. De medewerkers binnen het instituut zijn onderver deeld in 3 werkgroepen: de werkgroep Stofkringlopen en Voedselketens, de werkgroep Schor-oecosystemen en de Brakwater-werkgroep. De eerste werkgroep bestudeert in grote aquatische oecosystemen de produktie en de afbraak van organisch materiaal en de weg die dit organisch materiaal via voedselketens aflegt. Vanaf 1972 tot heden heeft deze werkgroep het oecosysteem van de Grevelingen bestudeerd. Binnenkort wordt het werkter rein van deze werkgroep verlegd naar de kom van de Oosterschelde. De werkgroep Schor-oecosystemen bestudeert processen binnen de vegetatie van schorren en binnendijkse zilte terreinen en de ontwikkeling van de vegetatie op permanent drooggevallen platen, zoals die bijvoorbeeld in de Grevelingen liggen. De Brakwater-werkgroep verricht onderzoek aan de chemie, het plankton, de bacteriën en de fauna van brakke wateren waar van het zoutgehalte sterk kan fluctueren. Zulke wateren zijn bijvoor beeld kreken, inlagen en het Haringvliet. Dit jaar is een projektgroep opgericht die zich bezig zal gaan houden met de invloed van milieu-ver ontreinigende stoffen in het Deltagebied. Naar aanleiding van het 25-jarig jubileum van het Delta Instituut en de Deltadienst van Rijkswaterstaat hebben een aantal medewerkers van het Delta Instituut samen met verscheidene medewerkers van Rijkswaterstaat, de Provincie en andere organisaties een 500 pagina's dik populair-weten schappeli jk boek geschreven. Dit boek, geïllustreerd met vele foto's, gaat over de natuur en de natuurlijke processen in het Deltagebied en de veranderingen die daarin hebben plaatsgevonden tengevolge van de del tawerken. De uitgave wordt mede verzorgd door Natuur en Techniek, Maas tricht, dat 50 jaar bestaat. Op 20 oktober wordt het Deltaboek aan prin ses Juliana aangeboden. Na 20 oktober is het Deltaboek voor iedereen verkrijgbaar. Op 22 en 23 oktober is het Delta Instituut opengesteld voor het grote publiek. Op deze dagen zal iedereen via demonstraties en tentoonstellingen kennis kunnen nemen van de werkzaamheden van het in-

Sterna | 1982 | | pagina 32