ons als bestuur op het standpunt stellen dat als we eenmaal een proce dure van bezwaar gestart zijn, we deze tot het einde zullen blijven voe ren, hebben wij ons bezwaar tot in hoogste instantie kenbaar gemaakt. Gezien de wachtlijst bij de Raad van State zal enig geduld wel nodig zijn. Uitbreiding tenniscomplex te Ouddorp. Bij de Gemeenteraad van Goedereede hebben we bezwaar gemaakt tegen de uitbreiding van het tenniscomplex aan de Klarebeekseweg te Ouddorp. Voor deze uitbreiding zal een aantal karakteristieke griendachtige bosjes moeten wijken, die een goede broedplaats bieden voor kleine zangvogels. Ons voorstel bij het bezwaar is om de tennisbanen bij het op te richten sportcomplex aan de Hofdijksweg te plaatsen. Hoewel de kosten hiervoor niet gering zullen zijn en de plaats aan de Hofdijksweg uit landschappe lijk oogpunt ook niet ideaal is, is een concentratie van dit grondge bruik beter dan een verspreide ligging met aantasting van de natuur. Bovendien bestaat de kans dat er over een paar jaar weer om uitbreiding gevraagd gaat worden waarbij wederom dezelfde bezwaren naar voren zullen komen Kunstmest in de Westduinen. Aan het Zuidhollands Landschap hebben we gevraagd het gebruik van kunst mest in het door haar beheerde gebied, de Westduinen, te beëindigen. Men gebruikt dit daar op een aantal plaatsen met het doel extra gras te kweken voor de paarden die bij de beheersvorm in de Westduinen gebruikt worden. Ons bezwaar richt zich zowel op het kunstmestgebruik als zodanig als op het gebruik van kunstmest op de genoemde plaats. Kunstmest past onzes inziens niet in de natuurbeschermingsgedachte; zeker niet als men wil streven naar verscheidenheid van vegetatie. En om dit laatste gaat het zeker in de Westduinen. Het argument van het Z.H.L. is dat reeds voor de beheersovername er kunstmest gebruikt werd en dat men dit gelei delijk wil afbouwen tot een vast te stellen niveau. Wij dringen er op aan dat een nulniveau spoedig bereikt zal worden. Schade door paarden. Het aantal paarden dat op het eiland gehouden wordt, neemt jaarlijks toe. De behoefte aan weidegrond dus ook. Steeds meer dijktaluds worden om heind en daarna "bevolkt" met paarden en pony's. Het grootste bezwaar van het houden van paarden aan de dijken is dat men ze veelal te lang op dezelfde wei laat staan. Dit is slecht voor de vegetatie die er voor komt, maar ook vaak funest voor de bomen waarlangs meestal de omheining gespannen is. Bij gebrek aan voer (of vertier) gaan de paarden de bast van de bomen opeten. Thans zien we dan ook dat een aantal bomen niet meer uitloppt en tot sterven gedoemd is. Tengevolge hiervan is een aan tal bomen reeds omgezaagd. Om nog meer schade aan de natuur te voorkomen is het nodig dat er ook op dit gebied regels gesteld worden. Schurvelingengebied krijgt opknapbeurt. De gemeente Goedereede heeft bekend gemaakt dat zij en de Directie voor de Arbeidsvoorziening geld beschikbaar zullen stellen voor het opknap-

Sterna | 1982 | | pagina 35