mr'mt 40 t;:- Zeekraal snijden is op Schouwen een traditioneel volksgebruik. Eieren rapen ook. Al in de dertiger jaren wordt melding gemaakt van zeekraal- snijders in de inlagen die er de toen nog talrijker vogelsaharen versto ren en bovendien de eieren van de vogels niet laten liggen. Zo bleek on der andere dat de kolonie Noorse sterns in de boezem van het voormalige gemaal elk jaar hiervan grote schade ondervond. Hoewel van de vroegere vogelrijkdom niet zoveel meer over is, geldt deze situatie nog steeds en wordt gedurende de broedtijd door zeekraalsnijders in de inlagen veel verstoord. De zeekraalsnijders uit de Westhoek zijn door het ontbreken van schor ren langs de Schouwse zuidkust aangewezen op de inlagen van het water schap als enige plaats in de omgeving om deze groente te snijden. Geluk kig voor hen wordt de Oosterschelde -in tegenstelling tot wat het water schap had gewild- niet afgesloten en blijft wellicht ook de Grevelingen zout, want waar hadden ze anders deze groente in Zeeland moeten gaan snijden? De zeekraal uit de Westerschelde blijkt behalve vitaminen ook nog andere zaken te bevatten die minder gezond zijn. Misschien had men dan voor de ware liefhebber wel zeekraal moeten gaan importeren uit het waddengebied. Zelf snijden zou er echter niet meer bij zijn. Voor liefhebbers van zeekraal zalzoals vanouds, rond Schouwen zeekraal blijven groeien, ook in de inlagen. Ten gunste van de natuur is het ech ter noodzakelijk dat het waterschap eindelijk eens ernst maakt met het beheer en maatregelen treft ter voorkoming van betreding van een aantal kwetsbare inlagen. Een aantal zeekraalsnijders zal ondanks het openblij ven van de Oosterschelde misschien wat meer over moeten hebben voor het bemachtigen van hun groente. Door het uitvoeren van de Deltawerken heeft de natuur in Zeeland veel offers moeten brengen en neemt het oppervlak aan getijdegebied verder af. Dit betekent dat ook het gebied waar zeekraal groeit en blijft groeien afneemt. De Zeeuwse natuur wordt ingeperkt en het lijkt daarom logisch dat ook de zeekraalsnijders zich beperkingen stellen.

Sterna | 1982 | | pagina 4