zocht, maar het is nooit van grote omvang geweest. Dit in tegenstelling tot het zoeken van eendeneieren. Die werden hoofdzakelijk langs de sloot kanten gezocht en men behoefde niet langdurig op andermans grond te komen. Wat ook verdween. Door de ramp van februari 1953 en de daarop volgende herverkaveling ver dween een bijzonder gevarieerd weidegebied. Tegen de duinen lagen schra le graslanden van zeer droog tot nat. In het midden van Schouwen scheidden honderden slootjes, kleine, veelal drassige en ziltige percelen, die nog vroeger 's winters geheel onder water stonden. In het westen verzoetten deze sloten door het afvloeien de duinwater. Een deel van het gebied werd doorsneden door enige nauwelijks berijdba re, geheel begroeide wegen, waarop de karresporen nog met moeite te vin den waren. Zij werden alleen gebruikt om het vee in het voorjaar naar de weilanden te brengen en in het najaar weer terug te halen. Een omstan digheid die volstrekte rust garandeerde. Alle mogelijkheden waren voor handen en werden door de weidevogels benut. Toch hebben deze weidegebieden toen niet de belangstelling gehad van de vele vogelmensen die ons eiland bezochten, die zij verdienden. De reden kent u al. Zij werden in de eerste plaats geboeid door de duizenden broedende meeuwen en sterns. Buiten de broedtijd waren het de vele over- tijende steltlopers en bijzondere doortrekkers die alle aandacht opeis ten. Na de herverkaveling bleven voornamelijk rechte kavels bouwland over met nog spaarzaam wat weidepercelenEr broeden thans meer kieviten op het bouwland dan op de weilanden. Ook vele paren kluten hebben de laatste jaren op het bouwland gebroed. De Vogelwacht Schouwen-Duiveland. In 1949 werd de Vogelwacht Schouwen-Duiveland opgericht. Aanleiding was om controleurs-vogelwet een organisatie te geven. Het wa ren er elf in de begintijd. Controleurs-vogelwet en een aantal van de leden bewaakten toen regelma tig terreinen. Over het effect valt weinig te zeggen. Het is althans niet bekend dat er veel opgetreden is tegen eierrapers of vogelverstoor ders. Personen die jarenlang broedterreinen bewaakten vertelden mij dat zij nooit iets gezien hadden, waartegen zij in actie moesten komen. Mo gelijk ging er een voldoende preventieve werking van uit. De Koudekerkse-inlaag werd zeer intensief en effectief bewaakt. De bewa ker kon destijds niet naar de kerk als hij voor die paar uren geen ver vanger kon krijgen.

Sterna | 1982 | | pagina 8