45 Deze Koudekerkse-inlaag en ook de Zuidhoek bij Zierikzee zijn thans in pacht bij de Vereniging tot bescherming van vogels. Bewaking is niet in de eerste plaats gericht tegen bewuste aanslagen op vogels of hun eieren, maar vooral tegen zeekraalsnijders. Zeekraal wordt hier al van ouds als een zeer begeerde groente gegeten. Oorspronkelijk werd veelal voor eigen gebruik gesneden en hoogstens nog wat voor familie of kennissen. Ook werd er altijd al wat beroepsmatig gesneden. Deze zeekraal werd dan door dezelfde mensen langs de huizen uitgeleurd. En dat leuren nam dan min stens even veel tijd in beslag als het snijden zelf. Thans wordt het te koop gevraagd bij hoeveelheden van ten minste 100 kg tegelijk. Prijs 7 k 8 gulden per kg. Degenen die op deze wijze zeekraal gaan snijden zijn hiermee van 's morgens tot 's avonds bezig. Als dit dan in een broed- terrein gebeurt zijn de vogels voortdurend in alarmtoestand en de nes ten verlaten. Bij koud en nat weer komt er dan van de broedsels niets terecht. Een permanente bewaking is dan welhaast noodzakelijk. Wij vre zen dat de nieuwe vogelwet optreden door controleurs-vogelwet in dit soort gevallen nog moeilijker zal maken. Zeekraalsnijders zijn er n.l. niet op uit om vogels te verontrusten of nesten te verstoren, maar het gebeurt wel. Het is te hopen dat een uitvoeringsbesluit alsnog in deze leemte zal voorzien. Landschapsbescherming Vogelbescherming is niet meer alleen in het vrije veld te bedrijven. De laatste decennia heeft de planologie dan ook een belangrijk deel van de werkkracht van het bestuur van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land gevergd. Bij het streekplan van de provincie en de plannen-buitengebied van de verschillende gemeenten trachten wij voor de overgebleven belangrijke gebieden een zo hoog mogelijke status te verkrijgen. Dat wil zeggen, in dien mogelijk "Natuurgebied" en waar dit onmogelijk is, omdat dit de boeren teveel beperkingen zou opleggen, "Agrarisch gebied met bijzondere voorwaarden". Deze voorwaarden kunnen dan bijv. zijn dat het scheuren van grasland, het egaliseren, het dempen van sloten of het wijzigen van het waterpeil gebonden is aan een vergunning van B W, met goedkeuring van GS Dit is nu allemaal wel snel en met weinig woorden gezegd, maar in feite is het tijdrovend en verre van aangenaam werk. In de eerste plaats moe ten de aankondigingen van de bestemmingsplannen nauwlettend in de gaten worden gehouden. Vervolgens wordt het altijd een race tegen de klok of nog beter gezegd tegen de kalender, want zoals bekend moet binnen een maand het betreffende bestemmingsplan bekeken en uitgeplozen worden, in-

Sterna | 1982 | | pagina 9