fiuimtell^ke Qrdenlhy Schelpdieren hebben dezelfde levensvormen als alle levende dieren: ze hebben een ademhaling, er is voedselopnamevoortplanting, uitscheiding. Voortplanting: ei - larve - schelpdiertje. Alle organen worden bestuurd door een zenuwstelsel. Dit is erg simpel: een aantal zenuwknopen zijn met elkaar verbonden. Tweekleppigen hebben een voet waarmee ze zich ingraven in het zand. Be langrijk orgaan is de mantel, tegen de binnenzijde van de schelp gele gen. De mantel produceert kalk en parelmoer. Kalk wordt afgezet aan de randen, zo ontstaan de groeilijnen (geen jaar ringen). Een schelp is opgebouwd uit 3 lagen: buitenste laag (de opper huid conchine), kalklaag, parelmoerlaag Slakken bewegen zich voort met een voetzool, Ze hebben een duidelijke kop met tentakels, waarop 2 ogen. Bij de voet zit een afsluitplaatje of operculum (duidelijk zichtbaar bij de alikruik). Gezien hun gedraaide lijf, zijn de slakken anatomisch afwijkend: ze hebben maar 1 kiew en 1 nier. Hun geur is sterk ontwikkeld. De tepelhoren boort met zijn rasptong gaatjes in andere schelpdieren en slurpt de inhoud op. Vaak vinden we sponsachtige dingen op het strand: eierkapsel van de wulk. Gegeten worden: oester, mossel, alikruik en wulk. Geraadpleegde literatuur: Bob Entrop: Schelpen vinden en herkennen (uitg. Thieme - Zutphen) Bob EntropPret met schelpen (uitg. Gottmer - Haarlem) Dr. W.J. Prud'homme van Reine: Wat vind ik aan het strand (Thieme) Het ligt in de bedoeling een kursus Ruimtelijke Ordening te starten. Doel: u informatie te verschaffen over de struktuur van de R.O.hoe komen beslissingen op het gebied van de R.O. tot stand; wat is een be stemmingsplan; hoe kun je deze plannen beoordelen en bezwaren maken. Kursusduur: zeven maanden Kosten: 32,50 Plaats: Zeeuws Vlaanderen en de Bevelanden. Aanmelding en informatie: H.M. Wiersma, J.A. van der Goeskade 65, 4461 BJ Goes. Tel. 01100 - 28259.

Sterna | 1982 | | pagina 14