96* land. (Dat is ook zo, in de jaren 1970-1980 was de soort op Schouwen- Duiveland geheel als broedvogel verdwenen (redaktie.)) Uit de gegevens die ik binnen kreeg blijkt dat er 8 zekere en 3 waar schijnlijke broedgevallen waren in 1982. Laten wij er met z'n allen voor zorgen dat het ook zo blijft. Onlangs had ik een gesprek met iemand over roofvogels (op zich al een verkeerd woord), die vond het maar enge beesten omdat ze jonge vogels, muizen e.d. vermoorden. De indruk bestaat bij mij dat meerdere mensen er zo over denken en daarom wil ik nog een pleidooi houden voor de stoot- vogels Enkelen onder u zullen als natuurliefhebber wel een nestkast voor mezen aan het huis hebben hangen. Heeft u er wel eens bij stilgestaan, dat een Pimpelmees in de broedtijd 700 rupsen e.d. "vermoordt"! (Alledaagse vogels) Ik tracht nog dichterbij te komen. Staat u er weieens bij stil, hoeveel koeien, kippen en varkens er voor u afgeslacht worden? Hiermee wil ik alleen maar zeggen dat men niet te snel over een ander levend wezen moet oordelen. En dan nog dit: Stootvogels doden alleen maar om te leven en dat kunnen wij helaas van alle mensen niet zeggen, getuige een stukje uit de Zie- rikzeesche Nieuwsbode van 4-10-'82. Ik citeer: "De vogelbescherming stelt de Nederlandse jagers verantwoor delijk voor de "slachting" die dit jaar onder roofvogels is aangericht". Bij de vogelbescherming zijn dit jaar reeds 125 gevallen gemeld, van het vergiftigen en neerschieten van Haviken en Buizerds. Volgens de organisatie is het werkelijke aantal gedode Haviken en Bui zerds veel hoger dan 125. Met name in het oosten en zuiden van Neder land zijn deze wettelijk beschermde roofvogels op sommige plaatsen kom pleet uitgeroeid, aldus de Vogelbescherming. Wij zijn ervan overtuigd, dat de hoofdschuldigen in de jagersverenigin gen moeten worden gezocht. Met name op de terreinen waar Fazanten zijn uitgezet, zijn veel nesten verstoord of dode roofvogels gevonden. In de weinige gevallen waarbij proces-verbaal kon worden opgemaakt was dit tegen jagers of jachtopzieners, aldus de Vogelbescherming. Negatieve berichten over de roofvogels hebben volgens de organisatie tot deze ont wikkeling geleid. Tot zover dit citaat. Door dit verhaal hoop ik, dat u in het vervolg stootvogels niet als bloeddorstige dieren beschouwd, maar gewoon als een trap in de voedsel- pyramide waarvan zij toevallig aan de top staan. GERAADPLEEGDE LITERATUUR Porters Christensen3 Willis3 Nielsen: Vliegbeelden van Europese Roofvogels (1981) Soper T.Alledaagse vogels (1979) Teixera R.M.: Atlas van de Nederlandse broedvogels (1979)

Sterna | 1982 | | pagina 17