ledig overzicht zijn. Dat er nog veel soorten ontbreken blijkt uit kaart je no. 4, de verspreiding van de Fitis in september. De Fitis is in de zomermaanden een zeer algemene soort. Vooral in het voorjaar laat deze vogel op tal van plaatsen zijn opvallende zang horen en het is dan ook niet moeilijk om de Fitis in deze tijd op te sporen. Later in het jaar wordt het echter een stuk moeilijker omdat de zangaktiviteit afneemt. Om dan deze soort op te sporen valt zeker niet mee, zoals blijkt uit het kaartje. In een aantal blokken is de Fitis waargenomen, maar in vele (nog) niet, terwijl de soort dan vermoedelijk toch vrijwel overal aan wezig is. Een ander interessant kaartje (no. 5) is dat van de Krombekstrandloper in september. In de maand september bezoeken vele steltlopers onze pro vincie, waaronder ook de Krombekstrandloper, Slechts in een klein aan tal blokken op Schouwen-Duiveland is deze soort waargenomenOngetwijfeld is deze soort talrijker in de maand september zodat het mogelijk moet zijn om deze soort in meerdere blokken aan te kruisen. In het laatste jaar dat inmiddels al is ingegaan zal er op Schouwen- Duiveland nog flink wat moeten gebeuren. Bekeken moet worden wat er per blok en per maand al bekend is en vervolgens wat er nog niet bekend is. Daarna moet er nog flink wat speurwerk in het veld worden verricht waar bij men speciaal let op de nog ontbrekende soorten. Dit kan allemaal uitstekend gedaan worden aan de hand van de archiefkaarten. Hierop staat overzichtelijk aangegeven wat er precies bekend is. Van deze archief kaarten zijn kopieën verkrijgbaar bij onderstaand adres. Ook nadere in formatie is daar verkrijgbaar, of u kunt zich wenden tot Ted Sluyter, 't Lage Burgh 9, Burgh-Haamstede01115 - 3014. Schouwen-Duiveland is nog maar matig onderzocht, vooral de oostelijke hoek laat nog veel te wensen over. Het zou toch erg jammer zijn, wanneer dit vogelrijke eiland bij dit onderzoek achterblijft. Daarom moet er dit laatste jaar nog eens met gezamenlijke krachten tegen aan worden gegaan. Ongetwijfeld komen dan vele aanvullingen aan het licht. Vier jaar lang zijn we al aan dit onderzoek bezig. Het vijfde en laatste jaar is ingegaan: hoogste tijd voor de eindsprint!! Peter Maas, Iepenlaan 84, 4537 TD Terneuzen, 01150 - 30955.

Sterna | 1982 | | pagina 23