Het Spreeuwenboekje, een verzameling oorspronkelijke opstellen over spreeuwen, Voorhout 1982; 96 pagina's; tekeningen en grafieken; prijs 14,90 (giro 19 67 24 t.n.v. H.P. Gallacher te Voorhout. We kennen ze allemaal wel in onze omgeving: jongelui met een bijna fa natieke belangstelling voor en meestal ook bewonderenswaardige kennis van vogels. Meestal zijn het vooral "soortenjagers", die de veldkenmer- ken van de vogels vrijwel letterlijk uit hun hoofd kennen en menige dwaalgast is dank zij hun aandacht aan de vergetelheid ontrukt. Maar er zijn ook (vermoedelijk minder) jongelui, die niet in opperste vervoering geraken, als zich in een zandafgraving een verdoold paartje Bijeneters tot broeden zet. Wel zullen ze daar vermoedelijk ook wel graag een kijkje gaan nemen, maar hun belangstelling gaat toch in hoofd zaak uit naar één enkele vogelsoort. Wat dan lang niet altijd een zeld zame vogelsoort hoeft te zijn. Integendeel: wie zo veel mogelijk aan de weet wil komen over één enkele vogelsoort, doet er goed aan één te kie zen die hij dagelijks om zich heen kan aantreffen, liefst het hele jaar door. Zon soort is de Spreeuw en hoewel Kluijver en Gallacher daar al veel over hebben gepubliceerd, zal een aandachtige, volhoudende, scherp ob serverende vogelaar daar zelfs nog wel nieuwe, tot nu toe onopgemerkte gegevens over kunnen verzamelen. Een jaar of wat geleden spoorde de redaktie van 't Vogelaartje de le zers aan speciale aandacht aan Spreeuwen te besteden. Hugh Callacher vertelt in zijn inleiding tot "Het Spreeuwenboekje" dat kort daarop "negen jeugdige vogelliefhebbers, in leeftijd variërend van 7 tot 17 jaar, Spreeuwenwerkstukken instuurden". En hij vervolgt: "Het leek mij alleszins de moeite waard deze interessante, leerzame, amusante en ont roerende Spreeuwenverslagen onder de aandacht te brengen van een groter publiek" Dat is nu gebeurd. Gallacher heeft er, in eigen beheer, een boekje van gemaakt waarin die verhalen zijn afgedrukt. Wat mij daarvan het meest opviel, is dat naar Gallachers eigen mededeling, deze werkstukken al kort na de oproep werden ingezonden. Want in sommige ervan zijn de waar nemingen van een soms jarenlange periode van studie verwerkt, Er is dus hier geen sprake van gelegenheidsaktiviteiten naar aanleiding van een prijsvraagjemaar het blijkt dat de jongelui uit eigen beweging al ge ruime tijd met deze studie bezig geweest zijn. De een, uiteraard, in tensiever en met meer succes dan de ander. Maar, met uitzondering van dé enkele korte, bijna dichterlijke impressies, geven de werkstukken blijk van een hardnekkige toewijding, een goede zaak als deze waardig. "Het Spreeuwenboekje" is hierdoor een hoogst ongewoon vogelboek gewor den. Eén, zoals ik er best meer zou willen lezen. Want zij zijn in fei te een pleidooi voor een vorm van vogelstudie die onnoemelijk veel vol doening kan geven. Toegegeven, het is verdienstelijk om tussen de in de herfst passerende kleine zangertjes een Bladkoninkje te herkennen aan

Sterna | 1982 | | pagina 25