btdmmlf^^'Ondspzaelc Sinds 200 jaar laat de overheid van tijd tot tijd rapporten schrijven over de Nederlandse duinen. In 1778 en 1799 verscheen het "Algemeen rap port der Commissie van Superintendentie over het onderzoek der duinen" geschreven door Jan Kops, waarin onderzocht werd hoe de duinen meer te benutten zouden zijn. In die tijd werd gedacht aan ontginning t.b.v. landbouw. Ook in de Franse tijd verschijnt een "Mémoire sur la Fertili sation des Dunes". In de 19e eeuw richt men zich, vooral door toedoen van Staring, op be bossing met dennen voor de houtproduktie Omstreeks het midden van de vorige eeuw worden de duinen belangrijk als leverancier van zuiver water, hetgeen voor de bevolking van de gro te steden een zegen is geweest. De nadelige effekten van genoemde funkties werden gekonstateerd door F.W. van Eeden in "Onkruid" (1866) en door L. Vuyck in "De plantengroei der duinen" (1898). In 1972 verscheen het "Structuurschema drinkwater- en industriewater voorziening" en naar aanleiding van dit rapport werd behoefte gevoeld naar de landschapsecologische gevolgen van de duinwaterwinning vooral voor de vochtige duinvalleien. Allereerst verschenen gestencild het Basisrapport met algemene hoofd stukken en deelrapporten van 16 duingebieden de hele kust bestrijkend. Totaal 1000 blz. Deze basisinformatie is op enkele bibliotheken en in stituten te zien. Vervolgens verscheen in 1979 een samenvatting: "Duinen en duinvalleien: Een landschapsecologische studie van het Neder landse duingebied" 200 blz. 36,75). De auteurs hadden kennelijk de smaak te pakken en in 1981 promoveerden ze ieder op een bepaald aspect van de duinen. Nederlandse kustduinen. Geomorfologie en bodems Bij alle boeken horen gekleurde kaarten, schaal 1:50.000. Het is ondoenlijk hier een samenvatting te geven van de totaal 1843 blz. die door de (inmiddels hooggeleerde) heren zijn geschreven! Voor iedereen die zich met de duinen bezig houdt is het een "mer boire". Het rapport van het deelgebied Schouwen bevat bijna alle relevan te basisinformatie (helaas op Schouwen niet te raadplegen.'!). We spreken hier onze bewondering uit voor de enorme werklust besteed aan "één van de gaafste landschappen van Nederland" F.B. J.A. Klijn Nederlandse kustduinen. Geohydrologie T.W.M. Bakker Nederlandse kustduinen. Geobotanie F.J. van Zadelhoff Samen schreven ze toen ook: Nederlandse kustduinen. Landschapsecologie 188 blz. 50,--) 190 blz. 50-T-) 121 blz. 32,--) 144 blz. 37,50)

Sterna | 1982 | | pagina 27