Een door mij ingestuurde veldwaarneming (2 Ekster 03-12-78, de Weel) werkte op de lachspieren bij de leden van de redaktiecommissie van de Sterna. "Hoeveel moet ie er hebben" was één van de reakties. Een begrij pelijke reaktie want op Schouwen-Duiveland is de Ekster niet bepaald zeldzaam te noemen. De bewuste waarneming had betrekking op twee Eksters op Oost-Flakkee die niet op trek waren. Het bleek een paartje te zijn dat in 1979 met succes broedde op het erf van de boerderij van Jacobs bij de Weel. Naar alle waarschijnlijkheid het eerste broedgeval na 1953. In 1980 broedde een paar op het Fort Prins Frederik. Op Goeree is de Ekster minder zeldzaam en neemt in aantal toe. Volgens Krijn Tanis schommelt het aantal broed- paren de laatste jaren rond 25 paar. De toename is misschien een gevolg van verminderde jachtdruk en de aanleg van Haringvlietdam en Brouwers- dam, die de populaties op Schouwen en Voorne in staat stelden nieuw ge bied te bezetten. Ook de Vlaamse Gaai is op Goeree een algemene broedvogelMeerdere pa ren broeden in het Schurvelingengebied en daarbuiten. Het park rond Her- nesseroord heeft waarschijnlijk gediend als springplank voor deze vogels naar het oosten van het eiland. Ze broeden in ieder geval al jaren ach teréén in dat park en in 1980 heeft mogelijk een paar gebroed in het rekreatiebosje te Oude Tonge. De Vlaamse Gaai is overigens op Oost-Flak kee nog steeds een vrij zeldzame verschijning. Soms verschijnen deze vogels in de winter in grote aantallen. We spreken dan van een invasie. Zo zag ik bij de Galathese Haven eens ruim vijftig gaaien. Een echte invasievogel, die slechts om de zoveel jaar verschijnt, is de NotenkrakerTijdens de "Notenkrakerwinter" 1968-1969 zag ik deze vogels in MiddelharnisOuddorp en Achthuizen. De kleine invasie van 1977-1978 leverde, in tegenstelling tot Schouwen-Duivelandvoor zover mij bekend, geen waarnemingen op De Roek is doortrekker in klein aantal en wintergast in zeer klein aan tal. Een goede kans op waarneming van Roeken heeft men in de polder Ou de Oostdijk, waar deze vogels te zien zijn in gezelschap van Kauw, Zwar te en Bonte Kraai. Op 24-4-80 verbleef één Roek in de Galatheepolder en dat is de enige mij bekende waarneming buiten de trektijd. De Roek is een echte koloniebroeder en een dergelijke kolonie schijnt er in 1936 te zijn geweest in de driehoek Dirksland - Herkingen - Nieuwe Tonge. De exacte plaats van de kolonie heb ik niet weten te achterhalen. Misschien bestond deze kolonie ook al vóór 1936. In ieder geval was deze broed plaats in 1944 niet meer in gebruik. Wie meer kan vertellen over deze kolonie nodig ik uit dat in de Sterna te doen. ^.-A.^Efjzrcws, A/ovtdCfOWu/e Literatuur: Atlas van de Nederlandse Broedvogels Natuurmonumenten 's Graveland 1979 De Roek in Nederland. H.R. Feyen Limosajrg 49 nr 1-2 1976.

Sterna | 1982 | | pagina 7