WEER BEVONDEN OP 50HOMWEN 8S Vijftig jaar geleden kregen wij elke week plantkundeles van Vijverberg. Dan werden geregeld allerlei meegebrachte planten bekeken en gedetermi neerd. Tijdens zo'n les in juni 1933 bracht Leen van Donge een voor ons onbekende plant mee. Het was een orchidee, die hij in de Wildernis bij Brouwershaven gevonden had. Het bleek een Bijenorchis. Dat was in die dagen een grote zeldzaamheid, die in de flora nog met kleine letters be schreven was. Dat betekende dat de Bijenorchis wel eens in een ver ver leden ergens in ons land gevonden was, maar dat van een regelmatig voor komen geen sprake was. Volgens de beschrijving moest men deze plant op grazige hellingen op kalkgrond zoeken. Men zou de Bijenorchis dan ook eerder in het Zuid Limburgse heuvelland zoeken dan in de Wildernis bij Brouwershaven. Want dat was een laaggelegen strook land aan de voet van de zeedijk van de Kijkuitpolder. Zijn ontstaan dankte de Wildernis aan het afgraven van grond voor her stel en versterking van die zeedijk. Vooral tijdens een doorbraak in het jaar 1682 was het er bar en boos geweest. Aan die dagen herinnerde ook nog een brede kreek, die tot diep in het land doorliep. Het geheel was een aaneenschakeling van kleine en grotere plassen met daartussen zandruggen en enkele weilandjes. De plassen waren gevuld met min of meer brak water, terwijl de hogere stukken door de regen ontzilt waren en hier het zoete water zijn invloed deed gelden. Een enkel stukje werd als hooiland gebruikt en verder trok er wel eens een schaapskudde of een koewachter met zijn koeien door. Op zo'n gevarieerd terrein kan men altijd een bijzondere plantengroei verwachten met vaak zeldzame verrassingen. En dat bleek hier ook het ge val. Alles opnoemen, wat we daar in de loop van enkele maanden vonden,

Sterna | 1982 | | pagina 8