K'IKT/ANCil'.RSr-?.-? 33 Eind april en begin mei kun je langs een waterkant of bij vochtige ruig ten de pas aangekomen rietzangers zien rondscharrelen. Van de wuivende rietbosjes die ze in augustus verlieten is niet veel meer terug te vinden. De rietzangers klauteren aan de nog dorre stengels op en neer en produ ceren een geluid dat volgens Jac. P. Thijsse z'n oorsprong weieens zou kunnen vinden in het geluid van trillend3 ritselend en wuivend riet3 wind en water. De 3 soorten rietzangers die op Schouwen-Duiveland voorkomen3 t.w. de Kleine Karekiet3 de Bosrietzanger en de Rietzanger behoren alle drie tot het geslacht Acrocephalus3 wat "spitskoppige" betekent. Riet zangers plegen in verhouding tot andere vogels wat laat terug te komen uit hun winterverblijf. Dit zal ongetwijfeld z'n oorzaak vindon in het feit dat hun biotoop zich in het algemeen wat trager ontwikkelt dan andere biotopen. Watervegetatie ontwikkelt zich door de lage watertem peratuur over het algemeen wat langzamer dan landvegetatie. Dientengevol ge is het broedseizoen van rietzangers kort (in augustus gaan ze weer weg) zodat de meeste niet verder komen dan 1 legsel per seizoen. Boven genoemde soorten rietzangers vielen in vroeger tijd onder de categorie talrijke broedvogels. Met name de Kleine Karekiet en de Rietzanger zijn de laatste jaren in aantal teruggelopen. Een mogelijke oorzaak die vermoedelijk als eerste bij je op zou komen is "biotoopverlies"dit schijnt echter nauwelijks het geval te zijn. De oorzaak moet meer in het overwinterings gebied ge zocht worden. Met name de wijziging van klimatologische omstand.ighed.en in de Sahelstreek (midden-Afrika) schijnen hier debet aan te zijn. De Kteine Karekiet (Acrocephalus scirpaceus) De soortnaam Scirpaceus (scirpus - bies)3 geeft meteen al een indikatie over z'n biotoop. De kleine karekiet is een vogel die aangewezen is op (smalle) rietvegetaties in sloten en plassen. Het riet mag echter niet te ijl staan3 daar er minimaal 2-3 rietstengels in het nest verwerkt moeten worden. Het nest is vrij diep3 dad moet ook wel' want als het riet wuift3 mogen de eieren uiteraard niet uit het nest rollen. De zang is vrij lang en bevat veel herhalingen en imitaties. De strofen

Sterna | 1983 | | pagina 33