38 de wortels voor een goede plantengroei in de sloot. Het is belangrijk dat de Knotboom voor ons landschap behouden blijft. Door de grote ar beidsintensiviteit van het Knotten en het daarbij behorende hoge ar beidsloon, dat niet opweegt tegen de opbrengst, "vergeten" de meeste eigenaren het onderhoud. De bomen moeten tenminste om de drie a vier jaar, tussen november en maart, worden gesnoeid. Zo niet dan ontstaat al snel de watermerkziekte met als gevolg dat de boom te gronde gaat. Veel natuurverenigingen zagen dit aankomen en zijn rond 1975 over ge gaan tot het vormen van knotgroepen. In 1981 werd ruim 1/3 deel van de Knotbomen in Zuid-Holland, door vrijwilligers bijgehouden. Jaarlijks neemt het aantal met ca. 2000 bomen toe. De subsidie die hiervoor ver kregen wordt, bedraagt momenteel 2,per boom. Begin 1981 is er ook op Goeree-Overflakkee gestart met het aktief terreinbeheer en sindsdien zijn er zo'n 220 bomen geknot en enkele honderden bomen voor S.B.B. op- gesnoeid. Op de laatste aktiedag, 29 januari j.lhebben 31 vrijwilli gers 110 doorgeschoten Wilgen in Oost-Flakkee omgevormd tot Knotwilgen. Op deze dag is er door iedereen zo fantastisch gewerkt, dat menig werk gever er jaloers op zou zijn. Bij de vereniging zijn nu zo'n 180 Knot bomen in onderhoud, maar wij kunnen er nog meer hebben, geef daarom achterstallig onderhoud door aan de koördinator-terreinbeheerzodat de knotboom voor ons en ons nageslacht ook op Goeree-Overflakkee blijft bes taan k&es ZeJfde. Het toeristenseizoen staat weer voor de deur, een seizoen waarin vele nevenaktiviteiten van de Natuur- en Vogelwacht ontplooid zullen worden. Eén van de belangrijkste aktiviteiten is het verstrekken van informatie over wat betreft natuur en landschap aan de bezoekers en inwoners van Schouwen-Duiveland Naast de ondertussen nationaal bekende meeuwen-excursies en slotbos excursies moeten we toch zeker ons derde paradepaard de infor-caravan- niet vergeten. Het is daarom dat wij via deze weg wederom een beroep doen op ieders onmisbare, maar o zo nodige medewerking. In het verleden is gebleken dat het bezetten en verrijden van de caravan teveel op een zéér kleine kern van harde werkers neer kwam. Daar deze personen ook vele andere aktiviteiten hebben in o.a. Jeugdvo- gelwacht c.q. Planten-vogelwerkgroep bestaat het bange vermoeden dat het bestaan van de caravan gevaar loopt. Juist in deze tijden van recessie zal de natuurbescherming sneller in de verdrukking geraken. Dit noopt tot een strakke voortzetting van onze voorlichting aan (bad) gasten en mensen van Schouwen-Duiveland. Daarom doen wij nu een beroep op uw welwillende medewerking, om inci denteel enige uurtjes ter beschikking te stellen van een best wel ge-

Sterna | 1983 | | pagina 38