VAN NOORD-ZEELANDEN GOEREE-OVERFLAKKEE 96 Uit gegevens van enkele samenwerkende milieu-organisaties blijkt, dat er ten gevolge van "routine-matige" olievervuiling van de Noordzee -dus afgezien van scheepsrampen- jaarlijks ongeveer 100.000 zeevogels ster ven. Een rapport van de Verenigde Naties (1982) vermeldt, dat de Noord zee de meest met olie vervuilde randzee ter wereld is. De in het volgende verslag besproken tellingen langs de Zeeuwse en Goe- reese kust werden verricht door leden van de werkgroep "Nederlands Stookolieslachtoffers Onderzoek" (N.S.O.). Telmethode en resultaten Het kustgebied van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee is ten be hoeve van het onderzoek als volgt ingedeeld: Neeltje Jans (3 km), Schou wen (ca. 18 km) en Goeree-Overflakkee (ca. 10 km). Er werd naar gestreefd, elke 14 dagen de kustlijn te doorzoeken, de slachtoffers te rangschikken naar soort en ze te verwijderen, teneinde dubbeltellingen te voorkomen. De resultaten van het onderzoek over de maanden januari, februari en maart 1983 zijn in de tabel samengevat. Het blijkt, dat de alkachtigen het grootste aantal slachtoffers leveren. Op een totaalaantal van 772 telden wij 283 zeekoeten, 131 alken, 7 papagaaiduikers en 1 kleine alk en bovendien nog 38 vogels, die vanwege de slechte staat waarin ze ver keerden, slechts als alkachtigen konden worden gedetermineerd. De alk achtigen vormen dus praktisch 60 van het totaal. De Drieteenmeeuw -die gewoonlijk dezelfde kolonies als de alkachtigen bewoont- geeft met 156 stuks de op een na grootste bijdrage. Zeekoet. De alkachtigen hebben sterk van olieverontreiniging te lijden. Foto: Henk Harmsen.

Sterna | 1983 | | pagina 22