Sranó JB&êAtKo/i #0 Uit het bezit van de heer Rijkel ten Kate (Zierikzee) drukken wij hier een foto af, die niet eerder gepubliceerd is. We zien kale takken, een nest en een drietal vogels: Kwakken! Zo'n zeldzame vogel op Schouwen- Duiveland? Daar moesten we meer van weten. Een artikel van wijlen mr. Tom Lebret bezorgde ons de volgende informatie, Nabij Oosterland op het landgoed "Het Hof" hield F.A.L.C. baron Schimmel- penninck van der Oye allerlei vogels in grote volières. Van 1938 tot 1943 werden in een grote vliegkooi 6 Kwakken gehouden die geïmporteerd waren uit Joegoslavië. In 1942 waren er zelfs nesten gebouwd waar de Kwakken op schijnbroedden I.v.m. voedselschaarste werden de Kwakken in 1943 losgelaten. In het bos te Oosterland hebben toen enkele paren jongen grootgebracht. De heer Ten Kate fotografeerde 3 jonge Kwakken bij een van de nesten op 5 april 1943, dus heel vroeg in het voorjaar. In die tijd is de Kwak ook vissend gezien aan de Zoete Gracht in Zierikzee, door wijlen Jacob Viergever bij de Noordhavenpoort, door Rijkel ten Kate bij de Nobelpoort.' De militaire inundatie van februari 1944 tot de zomer van 1945 maakte m.i. de terugkeer na de wintertrek naar de omgeving van Oosterland waar schijnlijk onaantrekkelijk. In 1946 en 1947 werd een kleine kolonie Kwakken gevonden in de Biesbosch. Wellicht hadden in dit toen moeilijk toegankelijke gebied ook in 1944 en 1945 deze verborgen levende nachtvogels al gebroed. Het was de veron derstelling van de heer Lebret dat deze vogels öf uit de Loire-monding (Lac de Grand Lieu) afkomstig waren öf van de tijdelijke kolonie in Oos terland. Voor uitbreiding vanuit Frankrijk pleitte het feit dat de jacht in de oorlog was stopgezet en de vogelstand er zich uitbreidde. Ook zou den naar zijn mening beide herkomstgebieden voor de vestiging in de Biesbosch meegespeeld hebben. T. Lebret, Een kleine broedkolonie van de Kwak, nycticorax L, in Ne derland in 1946 en 1947. Ardea 35 (1947) p. 149-156. Nogmaals vragen wig aan onze leden oude foto 's van natuur en landschap ongeveer 50 gaar geleden. Foto 's gemaakt op de natuurekskursies van toen, foto's van een bijzon dere plant of vogel.

Sterna | 1983 | | pagina 6