VOGELS VAN GRONINGEN Redaktie E.J. Boekema3 P. Glas en J.B. Hulscher3 Wolters-Noordhof/ Bouma's Boekhuis3 387 pag.3 ruim 40 foto's. Prijs: 62350. Waarschijnlijk voorlopig de laatste in de reeks streekavifaunas die in recente tijd is verschenen. Van de eerste provincie die men op de lagere school leert was tot voor kort op ornithologisch gebied vrijwel niets bekend. Dit boek is bedoeld om in deze leemte te voorzien. De hoofdmoot bestaat uit een systematische lijst van waargenomen soorten (helaas niet met naamgeving en op volgorde van de tegenwoordig internationaal gehan teerde lijst van K.H. Voous, zie Limosa 53: 91-104)Aardig is de vermel ding van de Groninger volksnamen. De totale oppervlakte van het besproken gebied wordt nergens vermeld, noch hoe groot de 150 steekproeven zijn waarop de broedvogelaantallen zijn gebaseerd (verkregen door "kleine" extrapolaties)De door de Provinciale Planologische Dienst verzamelde gegevens zijn alleen verwerkt van de jaren 1975 en 1976, maar om onduidelijke redenen niet uit later jaren, hoewel deze gegevens wel bestaan. Van de broedvogels zijn opvallend weinig verspreidingskaarten opgenomen. De kleurenfoto's zijn fraai, maar de fotografen worden helaas nergens vermeld Het boek heeft een stevige band en de tekst is overzichtelijk. Aangezien langs de Groninger kust van de Waddenzee veel vogelsoorten voorkomen die ook in het Deltagebied talrijk zijn, heeft dit boek ook veel te bieden voor de Zeeuwse vogelaar. Opmerkelijk is onder andere het broeden van 50-160 paar Kwartelkoningen in akkers van grootschalige zee kleipolders (o.a. koolzaad en wintertarwe), de Duinpieper als dwaalgast en 130-150 territoria van de Grauwe Gors. Vergeleken met andere recent verschenen avifauna's is de prijs aan de hoge kant. G. van Ee Hydrologisch onderzoek naar de oorzaken van de grondwater standdalingen in het duingebied van Schouwen. Nota 83-03 Provinciale Waterstaat Zeeland3 2 delen (82 p. tekst; 60 bij lagen) Deze nota's vormen een onderdeel van het doktoraal examen civiel-inge- nieur aan de T.H. te Delft. Het doel was inzicht te krijgen in de aan zienlijke dalingen van het grondwater in de duinen van Schouwen. Bestu deerd zijn de menselijke ingrepen, zoals de aanleg van naaldbos, de win ning van drinkwater, de invloed van het drainage-systeem en de verla ging van het polderpeil naast de duinen.

Sterna | 1983 | | pagina 32