Vogel; Het beheerswerk richt zich op de volgende vogelsoorten. A. Kokmeeuw en eventueel andere meeuwen. Het hoogstgelegen gedeelte (zie kaartje 2) van de hil werd gemaaid, maar hier werd de vegetatie niet geheel verwijderd. Kokmeeuwen hebben voor de nestbouw ruigte nodig die bij voorkeur binnen snavelbereik aanwezig moet zijn. Voor de vogels, genoemd onder A, B en C, geldt dat ze gesteld zijn op vrij uitzicht en daarom is de rietkraag gemaaid en zijn de wilgen ge kapt. Drie wilgen zijn omgevormd tot knotwilg. Deze knotwilgen zullen waarschijnlijk geen belemmering zijn. B. Sterns Het middengedeelte van de hil is zoveel mogelijk vegetatievrij gemaakt. Wortels zijn uitgegraven en het is de bedoeling dat zich hier sterns gaan vestigen. De aanwezigheid van Kokmeeuwen lokt sterns aan. Met sterns worden in de eerste plaats Visdiefjes bedoeld. Overigens meldt J.P.C. Boot in het Vijverbergboekje de Noordse Stern als voormalige broedvogel van de Sasputhil. Dwergsterns broeden niet in de naaste omgeving, maar fourageren wel in de Sasput. Om de hil ook voor deze sterns aantrekkelijk te maken is er een schelpenbankje gecreëerd. C. Andere soorten Langs de randen van de hil kunnen wellicht enkele paartjes Kluut en/of Plevier tot broeden komen. Het aantal zal slechts klein kunnen zijn om dat de oppervlakte fourageergebied gering is. De aanwezigheid van bijvoor beeld Melkkruid duidt erop dat het water in de Sasput brak is, gelet op het feit dat de schapen het water slechts in lichte mate gebruiken als drinkwater. De vestiging van een paartje Kleine Plevieren is zodoende niet ondenkbaar en dat zou (voor zover mij bekend) een nieuwe broedvogel- soort voor Schouwen-Duiveland opleveren. In de rietkragen langs de oever van de Sasput blijven broedmogelijkheden voor vogels die er al broedden zoals Waterhoen, Meerkoet, Wilde Eend Kleine Karekiet en Rietgors. Mogelijke andere broedvogels in het Natuurgebiedje Sasput zijn: Kuifeend, Bergeend, Gele Kwikstaart, Tureluur, Scholekster, Fazant en Patrijs. In de ruigte langs de dijk en in de po pulieren is broedgelegenheid voor Houtduif, Merel, Fitis, etc. Toekomst Nu het achterstallig onderhoud is opgeheven en de vogels zich kunnen ves tigen, moet er een beheersplan worden opgesteld. Jaarlijks moet in het voorjaar, vóór de komst van de broedvogels, de hil worden gemaaid en een gedeelte vegetatievrij worden gemaakt. Ook de rietkraag zal de eerste jaren nog gemaaid moeten worden. Aan enkele voorwaarden dienen we nog aandacht te besteden. De ratten zullen permanent bestreden moeten worden, omdat ze een ernstige bedreiging (kunnen) vormen. Geruststellend is het feit dat we tot nu toe tijdens de werkzaamheden geen sporen van ratten hebben gezien. Een andere voorwaarde is rust. In dit verband heeft de pachter toegezegd tijdens de broedtijd een visverbod te zullen instellen. Regelmatige kontrole op de naleving van dit verbod is gewenst en de pach ter moet daarbij natuurlijk gesteund worden. Controleurs Vogelwet zouden goede diensten kunnen bewijzen. We zijn vol goede moed dat zich reeds dit voorjaar Kokmeeuwen zullen vestigen. De hil is er klaar voor en als het aan mij ligtj.A. Everaers

Sterna | 1984 | | pagina 17