19 benaderingswijze, vanwege het beter begrijpen van de invloed en het aan talsverloop van schadelijke insekten in gewassen. Met deze kennis kunnen later betere bestrijdingsadviezen gegeven worden. Onder andere voor het toegepast landbouwkundig onderzoek is zuiver wetenschappelijk onderzoek nodig om kennis te vergaren over hoe in de vrije natuur de regulatie van aantallen insekten plaats vindt en hoe het komt dat sommige plantensoor ten ondanks sterke aantasting toch niet uitsterven. Een opvallend voorbeeld vormen Jacobskruiskruid en de daarop voorkomende zebrarupsen van de JacobsvlinderIedereen zal de in grote getalen in de duinen voorkomende, geel bloeiende planten weieens gezien hebben. Ze groeien vaak ook massaal op zandige, door ponies of paarden overbegraasde dijken. De opvallende oranje-zwarte zebrarupsen komen op de planten vaak in zulke grote aantallen voor dat de planten in de loop van de zomer ge heel ontbladerd raken. (De rupsen zijn trouwens ook, echter in veel min dere mate, op Smalbladig en Klein Kruiskruid aan te treffen.) Opvallend is dat ook in de natuur insekten in plaagdichtheden gaan optreden zodra er sprake is van plaatselijke grote dichtheden van een plantensoort, wat dus een min of meer vergelijkbare situatie is met die op akkers. Een an der voorbeeld uit onze streek is de soms massale aantasting van Duindoorn door de Bastaardsatijnvlinderzoals in 1982 bijvoorbeeld het geval was. Vooral de relatie Jacobskruiskruid-Jacobsvlinder heeft sinds enige jaren de aandacht van biologen getrokken. Onderzoek hierna werd gestimuleerd door het feit dat het voor het vee zeer giftige Jacobskruiskruid een groot probleem vormt in de zogenaamde nieuwe landen als Canada, Australië en Nieuw-Zeelandwaarnaar de plantensoort door kolonisten uit Europa is meegenomen. In ons land wordt vooral door een afdeling van de universi teit van Leiden onderzoek aan het Jacobskruiskruid-Jacobsvlinder-complex verricht. Enige binnen- en buitenlandse onderzoeksresultaten wil ik in het volgende samenvatten. De vlinder De Jacobsvlinder komt nagenoeg in heel Europa voor en heeft één generatie per jaar. De zwart-rode vlinders komen in het late voorjaar uit en leggen hun eitjes aan de onderkant van basale bladeren van hun voedselplant. In juni komen de rupsen uit, het duurt een maand eer ze volgroeid zijn. Ge durende hun groeiperiode kruipen ze eerst naar de bovenste delen van de plant en verspreiden zich vandaaruit al vretend over de plant en bij hoge rups-dichtheden ook van plant tot plant. De poppen blijven de winter over in de strooisellaag. Wat betreft natuurlijke vijanden zijn alleen een aan tal insekten van belang voor het aantalsverloop van de populatie. Hogere dieren mijden de zebrarupsen vanwege hun vieze smaak. Alleen de Koekoek schijnt weieens een rups te eten. De vieze smaak van de rupsen wordt ver oorzaakt doordat ze de giftige stoffen van Jacobskruiskruid in zich op nemen De plant Ook Jacobskruiskruid komt nagenoeg in heel Europa voor en is, zoals reeds vermeld, geïntroduceerd in een aantal nieuwe landen. In Nederland groeit de plant vooral in de duinen en andere zandige, kalkrijke milieu's. Meestal is de plant tweejarig; kiemt in het najaar, komt het eerste jaar

Sterna | 1984 | | pagina 21