3d in rozetvorm door, bloeit in het tweede jaar en sterft vervolgens af. De planten hebben een enorm regeneratievermogen en dat is ook de reden waar om zij na een zware rupsen-aantasting, of afmaaien, lang niet altijf af sterven. Een zware aantasting stelt meestal wel echter de bloei een jaar uit. Jacobskruiskruid bevat giftige stoffen (alkaloiden) die bij paarden en runderen dodelijke lever-aandoeningen kunnen veroorzaken. Schapen zijn minder gevoelig. Deze giftigheid plus zijn sterk regeneratievermo gen vormen de oorzaken van de problemen in weilandgebieden in vele delen van de wereld. In Nederland vormt, zover ik weet, Jacobskruiskruid geen probleem voor de veeteelt. Op Schouwen-Duiveland zijn in ieder geval geen ongevallen bekend van ponies of koeien welke regelmatig op overbegraasde dijkhellingen met veel Jacobskruiskruid-opslag lopen. Kennelijk moet er helemaal niets anders meer te vinden zijn voordat de beesten aan Jacobs kruiskruid beginnen. De relaties Bij het jaarlijks vervolgen van de relaties tussen de plant en de vlin der binnen één km2 duingebied is gebleken dat de direkte invloed van de o Jacobsvlinder op het aantal Jacobskruiskruidplanten binnen die km niet zo groot is. Een groot deel van de aangetaste planten regenereert weer. Het aantal regenererende planten wordt niet alleen door de mate van aan tasting bepaald, maar ook door weersfactorenHet weer heeft een grote invloed op zowel het overleven van gezonde planten als op de mogelijk heid tot regeneratie van in meer of mindere mate aangetaste planten. Aan de andere kant bleek echter wel dat de lokale aanwezigheid van rup sen sterk door het aantal planten, beter gezegd de hoeveelheid planten- materiaal, bepaald wordt. Door medewerkers van de universiteit van Leiden werd voor de relaties tussen Jacobskruiskruid en de Jacobsvlinder de zogenaamde schotsje- springen' hypothese opgesteld. Zij kwamen hiertoe op grond van de volgen de feiten: Jacobskruiskruid komt in de duinen meestal pleksgewijs voor; hier en daar plekken met een grote dominantie van deze plantensoort. Deze plekken kunnen beschouwd worden als aparte populaties van Jacobskruis kruid. Binnen één km2 duingebied werden honderdvijftig aparte populaties vastgesteld en ingetekend op een kaart. Het bleek dat de rupsen niet elk jaar alle populaties aantasten en dat van jaar tot jaar het verspreidings patroon van aangetaste plantenpopulaties anders is. In het voorjaar se lecteren de vlinders voor de eileg alleen die populaties waarbij veel voedsel aanwezig is, dus populaties met een hoge dichtheid aan fors ont wikkelde planten. In de zomer worden deze populaties door massale rupsen vraat sterk aangetast en sommige sterven gedeeltelijk af. Gedwongen door het ontstane voedseltekort migreren de dan nog niet verpopte rupsen naar andere, onaangetaste plantenpopulatiesDie noodgedwongen migratie gaat echter meestal met een hoge sterfte onder de rupsen gepaard. Het elk jaar wisselende verspreidingspatroon van sterk- en nauwelijks of niet aangetaste plantenpopulaties kan gezien worden als een soort schots- je-springen van de Jacobsvlinder. Het door-het-ijs-zakken risico is in dit geval voedseltekort. De Jacobsvlinder voorkomt lokale uitsterving door via eileg-selectie elk jaar van de ene rijke plantenpopulatie naar de andere te 'springen'. Wat er dus gebeurt is dat de heterogeniteit in plantenpopulaties wat betreft hoeveelheid plantaardig materiaal elk jaar een verschillend patroon in eileg door de vlinders veroorzaakt. Van jaar

Sterna | 1984 | | pagina 22