natuur- en vogelwacht- 42 S351 JAAR Beste Sternalezer, voor u ligt een zeer bijzonder nummer. Een Sterna die ge heel gewijd is aan „Schouwen zoals het was", maar dan wel vanuit natuur en landschap bezien. Aanleiding is het feit dat 35 jaar geleden, in 1949, onze vogelwacht werd opge richt. Voor die gelegenheid maken we met u een wandeling door het land schap van voor de oorlog, zoals dat werd beleefd door de Schouwse N.J.N.- ers, die „zonderlingen" van het eerste uur. Frans Beekman verzorgt deze laatste rondwandeling in een aantal Schouwse landschappen, die vaak na grote ingrepen als vastlegging, grondwaterstandsdaling, inundatie en verka veling onherkenbaar zijn geworden. Afhankelijk van uw leeftijd zullen foto's en verslag beelden bij u terug- op oproepen van Schouwse natuur die wij nu moeten missen. Zo is deze jubi- leumsterna ook bedoeld. Wèl een jubileum, maar nog geen reden tot feest. Na lezing moeten we wel concluderen dat de verarming van het landschapen de achteruitgang van planten en dieren zo groot is, dat wat ons thans nog rest met hand en tand moet worden verdedigd. Er mag beslist niets meer af! In de natuurgebieden en de restanten van het oorspronkelijke landschap moeten we attent zijn op het beheer dat meestal kan worden verbeterd. En als we zelf iets kunnen aanpakken dan moeten we klaarstaan. Nieuwe aanslagen op na tuur en landschap liggen in het verschiet. We denken slechts aan het provin ciale plan om de recreatie in het al volle kustgebied en langs Grevelingen en Oosterschelde nog verder uit te breiden. In het gedenkschrift naar aanleiding van ons 20-jarig bestaan in 1969, dat werd samengesteld door Nico Lysen, wordt de oprukkende recreatie al herkend als de grootste bedreiging voor de Schouwse natuur. 15 jaar later in 1984 is dat niet veel anders. We kunnen er al leen maar hard aan werken het niet nogergerte laten worden. Een lichtpuntje is de aanwijzing van grote gedeelten van de Westhoek door de minister in 1977 in het kader van de Natuurbeschermingswet. Mede door het zwalkende provinciale beleid zal nog blijken dat de in de Westhoek aangewezen gebie den door de Natuurbeschermingswet en alleen hierdoor gevrijwaard kunnen blijven van weer nieuwe recreatieve bebouwing en voorzieningen. De kroon- uitspraak over het bestemmingsplan Lage Zoom bevestigt nog eens dat milieu-vriendelijke planologie hogerop moet worden gezocht.

Sterna | 1984 | | pagina 48