In het buitenland heeft men gunstige ervaringen met aanplant van bes- dragende struiken waar spreeuwen verzot op zijn, zoals Amerikaanse Vo gelkers en Vlier in de nabijheid van het fruit. Bij voldoende aanbod werden in dit geval de druiven geheel met rust gelaten. Dit zou wel eens een reden kunnen wezen dat boomgaarden, die in of aan de rand van het duingebied (b.v. Hogezoom-Haamstede) gelegen zijn, vlugger met rust gelaten worden omdat hier veel wilde besdragende struiken staan. Tijdig plukken leidt tot vermindering van de schade. Twee kwekers ver meldden minder schade te hebben na verkleining van hun areaal waardoor het overblijvende deel sneller geplukt is. De spreeuwen, die vooral op het rijpere fruit uit zijn, krijgen zodoende minder kans. VERJAGINGSMIDDELEN Bij de gebruikte verjagingsmiddelen blijkt het gaskanon favoriet. Bijna iedere fruitkweker gebruikt één of meerdere van deze knalapparaten. De effektiviteit ervan is sterk afhankelijk van het gebruik; het beste is niet te lang achtereen en niet steeds op dezelfde plaatsAls het de hele dag regelmatig staat te knallen zijn de spreeuwen er snel aan ge wend en zou het zelfs wel eens averechts kunnen werken nl. dat de spreeuwen op het geknal afkomen omdat ze dat kombineren met een groot voedselaanbod Ook het geweer is een middel waar al snel naar gegrepen wordt als een zwerm spreeuwen op het fruit neerstrijkt, In de meeste gevallen wordt er dan in de lucht geschoten, maar één op de drie keer ook gericht. Het effekt hiervan is in de trektijd meestal gering, de volgende dag zitten er immers weer andere spreeuwen. Daarnaast wordt geprobeerd de vogels met allerlei geluidseffektenzo als handgeklap, geschreeuw, brommers zonder knalpot, deksels, enz. te verjagen. Het helpt allemaal wel wat, maar de spreeuwen wennen er snel aan en het kost nogal wat inspanning om het enige tijd vol te houden.

Sterna | 1984 | | pagina 12