:z3eteyenis§6ii IMrn^ I a 92 Sinds enige tijd hebben onze vereniging en onze stichting enkele dijken op Oost-Flakkee in beheer. Dat is een hele belasting voor een kleine groep vrijwilligers. Er is veel werk aan verbonden en de resultaten zijn lang niet altijd bemoedigend3 zeker niet op korte termijn. Eet is de bedoeling van dit artikeltje om aan te geven dat er ook heel aardige kanten aan dit werk zitten en dat er soms heel direkte resulta ten mee geboekt worden3 al is het dan onbedoeld en in een onverwachte richting Eind juni hadden we voor de tweede maal gehooid. Het was een van de ve le matige avonden die deze zomer heeft opgeleverd3 niet koud3 gelukkig wel droog en met weinig wind. Omdat ik even moest wachten op de auto die me zou ophalen en het nog net niet donker was slenterde ik om de Hondsroosjes3 die hier en daar langs de dijk staan. Opeens viel mijn ook op een stel kleine'vlindertjes die heel snel langs de struiken vlo gen en af en toe even op een blad gingen zitten. Hoewel mijn net nog in de auto lag slaagde ik er toch in om enkele beestjes in een petje te manoeuvreren. Thuis kon ik de diertjes determineren als gave exemplaren van Grapholita tenebrosana Dup. (fig. 1)3 een donkere3 bijna ongetekende 'bladroller' 3 die weliswaar op flink wat plaatsen gevangen is3 maar meest slechts in een enkel exemplaar en dan vaak nogafgevlogen. De rups leeft in het najaar in rozebottels3 ongeveer zoals een verwante soort verantwoordelijk is voor de 'wormstekigheid' van appels en peren. Later kon ik de waarneming herhalen rond rozestruiken in Melissant en Stellendam 3 waaruit bleek dat ik inderdaad de juiste vangmethode gevon den had3 al was het dan bij toeval. Op 17 juli zaten we 's avonds weer aan de dijk om plaatselijk brandne tels en fluitekruid weg te plukken3 planten die de zaak verschrikkelijk overwoekeren. Het was een mooie avond3 niet echt warm3 maar zacht en windstil3 één van die rustige avonden waarop het een genoegen is door het ruime Flakkeese land te dwalen en hier en daar wat te kijken en te observeren. Op een gegeven moment liep ik in de beginnende schemering terug naar de auto. Er staan ter plaatse wat marjoleinpollen en precies boven die planten vlogen kleine lichte vlindertjesHet was een genot om de sierlijke beestjes over de donkere planten te zien zweven. Omdat ik direkt al een vermoeden had3 waarmee te doen te hebben3 ving ik snel

Sterna | 1984 | | pagina 18