vpjMkM^l(Mki~wr)dËMj J Dit is de eerste aflevering van een nieuwe rubriek in de Sterna: de vermeldingen van vondsten van bijzonderewilde planten op Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee. Onder bijzondere vondsten versta ik in dit geval vondsten van planten die zeldzaam of vrij zeldzaam voor Zuidwest-Nederland zijn. Regelmatig komen wij met de plantenwerkgroep bijzondere planten tegen. Deze vondsten wordenindien de vindplaats nog niet bekend is, doorge geven aan het Rijksherbarium in Leiden. Dit instituut houdt zich onder 'andere bezig met onderzoek naar de vroegere en tegenwoordige versprei ding van plantensoorten in Nederland. In deze eerste aflevering wil ik de vondsten van soorten noemen die de afgelopen twee jaar zijn doorge geven aan het Rijksherbarium. Verder worden vondsten op Schouwen-Dui- veland in 1984 van enige mensen buiten de plantenwerkgroep vermeld. Zo is bijvoorbeeld de Provinciale Planologische Dienst in september met een mini-kartering van Schouwen-Duiveland begonnen en dit heeft reeds enige bijzondere vondsten opgeleverd. Ook het onderzoek van de Provin ciale Waterstaat in de Schouwse duinen levert regelmatig bijzondere vondsten op. Helaas heeft de ervaring geleerd dal vermelding van de vindplaats som mige mensen er toe aanzet de desbetreffende planten uit te spitten, zo dat de vindplaats hier niet al te nauwkeurig vermeld zal worden. Wanneer er mensen bijzondere 'vondsten te melden hebben, willen ze die dan s.v.p. aan mij of andere leden van de plantenwerkgroep doorgeven, zodat ze in een volgende aflevering van deze rubriek geplaatst kunnen worden. Deze oproep geldt natuurlijk ook voor de mensen op Goeree- Overflakkee en de plantenwerkgroep aldaar. De soorten hieronder zijn in willekeurige volgorde vermeld. Voor de volledigheid wordt ook de we tenschappelijke naam vermeld. De naamgeving is volgens de HeukelsVan der Meijden Flora (1983). Gert-Jan Buth - Grasklokje Campanula rotundifolia)op een dijk bij Zonnemavre, 25-04-1983. Dit is de enige klokjessoort die nog wel eens een enke le keer op een Schouwse dijk aangetroffen kan worden. Vinder: G.J.C. Buth. - Paardebloem (Taraxacum tortilobum)op verscheidene Schouwse dijken 25-04-1983Er zijn erg veel soorten paardebloemen. Deze soort groeit voornamelijk op zandgrond. Een excursie met Paardebloemdeskundige Dr. A. Sterk toonde weer eens het bijzondere karakter van de oude Schouwse dijken aan: de soort komt vrij algemeen op de Schouwse dij- 109

Sterna | 1984 | | pagina 35