Voor de Zeeuwse Volksuniversiteit wil ik op vier avonden in de pe riode januari - maart 1985 een minicursus ecologie geven. Regelmatig komt men tegenwoordig in kranten en tijdschriften termen als ecologische waarden, ecologisch belang, of ecologisch verantwoord tegen. Door toenemende milieuproblemen en zaken als het rapport van de Club van Rome (Grenzen aan de Groei) en ook door de in de zestiger en zeventiger jaren (hernieuwd) ontstane algemene belangstelling voor de natuur, is de ecologische wetenschap de laatste jaren uit zijn ivoren toren gehaald en in toenemende mate bij het maatschappelijk gebeuren betrokken. De besluitvorming betreffende de Oosterschelde is hiervan een goed voorbeeld. Nu ecologische belangen bij allerlei nationale en internationale zaken langzamerhand een rol gaan spelen, lijkt het mij als ecoloog zinvol enige avonden te vertellen over wat de ecologische wetenschap nu eigenlijk inhoudt, en wat er met deze kennis gedaan kan worden Het woord ecologie is, net als economie, afgeleid van het griekse woord oikos, wat huis betekent. Ecologie is de studie van de "huishoud kunde van de natuur", of, zoals de dikke van Dale zegt: "de leer van de betrekkingen tussen dieren en planten en de omgeving waarin zij leven". Zoals uit deze wijdse definitie blijkt is de ecologie een wetenschap die opgesplitst kan worden in verscheidene richtingen. Zo kan bijvoor beeld de ecologie op moleculair niveau bedreven worden, of kan de eco logie van één of enkele planten bestudeerd worden, of kan een bepaald soort gebied (een ecosysteem) in zijn geheel bestudeerd worden. Naast zuiver wetenschappelijk ecologisch onderzoek wordt ook toegepast ecolo gisch onderzoek uitgevoerd, zoals bijvoorbeeld naar plaagbestrijding in de land- en tuinbouw, of naar biologische rioolwaterzuivering, of, zoals reeds vermeld, in verband met de planologie. De laatste jaren neemt vooral ook het ecologisch onderzoek naar de gevolgen van milieu verontreinigingen (zware metalen in de rivieren, zure regen, stijgend C02-gehalte in de atmosfeer) sterk toe. Uit deze summiere opsomming blijkt reeds dat er op vier avonden maar enkele facetten uit de ecologie behandeld kunnen worden. Ik ben van plan om na een algemene inleiding de mensen die aan deze cursus meedoen een paar onderwerpen voor te leggen en te vragen wat ze interessant lijkt om meer over te weten en eventueel over te discussiëren. De avonden worden gehouden op 9 en 23 januari, 13 februari en 6 maart om 20.00 uur in de Prinses Julianaschool te Zierikzee. De kosten zijn 40,-- voor leden van de ZVU - Natuur- en Vogelwacht - Bond van Plattelandsvrouwen en 50,voor niet-leden. Opgeven bij de ZVU, Dam 22, 4331 GJ Middelburg, Tel. 01180 - 34800. (Voor de mensen die extra goed voorbereid aan de cursus willen meedoen is het boekje "Wat is Ekologie" van D.F. Owen, uitgegeven in 1977 dooi de Ekologische Uitgeverij, aan te raden. Het lezen van dit boekje is niet verplicht) Gert-Jan Buth

Sterna | 1984 | | pagina 38