M) We sluiten het jubileumjaar van de NJN afd. Schouwen en natuur- en vo gelwacht Schouwen-Duiveland af met het afdrukken van de toespraak van Neptunus Frans Beekman die uit zee komend ter_ hoogte van Flaauwers op 30 juni aan onze voorzitter het jubileumnummer van Stema aanbood. In dit nummer hebben we kunnen lezen over natuur en landschap op Schouwen 50 jaar geleden en voor de ingewijden onder ons bleek hieruit hoe groot de verliezen zijn die we hebben geleden. Een reaktie van een man die ook 50 jaar geleden wel op Schouwen kwam om te botaniseren3 willen wij de lezers niet onthouden. De heer C. Sipkes van Rockanje blijft lichtpuntjes (orchideeën) zien en concludeert dat er meer winst dan verlies zou zijn. Ook dat er schade aan landschap fauna en vegetatie is aangebracht als gevolg van de vele campings en zomergasten kan hij niet geloven. Wij hebben voor een goed begrip het relaas van de heer Sipkes geheel overgenomen3 maar moeten een aantal onjuistheden corrigeren. Wiet alleen zijn wij het niet eens met de be nadering dat zolang er nog orchideeën bestaan met natuur en landschap alles wel meevalt3 (het is maar wat je belangrijk vindt!) ook moeten we vaststellen dat een aantal graadmeters van het milieu van de heer Sip kes in recente tijd niet of nooit op de plaatsen zijn a.angetroffen d,ie hij noemt. liet gao,t daarbij om Gymnadenio, (grote Muggenorchis) in de Verklikker en Anacamptis (Hondskruid) en Bijenorchis in het Zeepe. Redaktie. Valleien d.ie uitstuiven tot het grondwater kunnen zich ontwikkelen tot groeiplaatsen van waardevolle planten (waaronder orchideeën!

Sterna | 1984 | | pagina 3