Op SO juni. 1984 werd de voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland, Frans Jansen3 door Neptunus3 die bij de Heerenkeet op mysterieuze wijze uit de Oosterschelde was opgedoken3 het eerste exem plaar van het Sterna-jubileumnummer van de toen SS-jarige vereniging aangeboden. Dit nummer herdenkt tevens 50 jaar Landschap- en Natuur studie op Schouwen. Voor diens vele en belangrijke bijdragen kreeg Frans Jansen bij deze gelegenheid de onderscheiding "Bet Gouden Zeepaard" omgehangen. Neptunus (Frans Beekman3 een bijna, onherkenbaar vermomde Nep-Tunus) sprak daarbij de volgende woorden: Beste aanwezigen op deze mooie dag! U die - op ons eiland geboren en getogen bent en in de natuur bent geïnteres seerd - niet hier bent geboren, maar wel getogen en in de natuur bent geïnte resseerd - elders woont maar vaak hier komt en in de natuur bent geïnteresseerd, Welkom, ter huldiging van - Frans Jansen, 50 jaren natuurbeschermer - De Vogelwacht, 35 jaren in de bres voor behoud van natuur en landschap op Schouwen-Duiveland Mei 1934 -50 jaar geleden- "kwam uit het Noorden een N.J.N.-er naar deze oorden", die een afdeling Schouwen-Duiveland oprichtte (Riekel ten Kate) en Frans Jansen werd al snel lid. Toen is het begonnen, niet alleen na tuurstudie door mensen van buiten het eiland en slechts zo nu en dan, maar gedurende het hele jaar en door mensen van het eiland. Grondig leerden ze het eiland kennen, het Schouwen van toen, "met hekjes en heggetjes, wegen en dijken, slooten en boschjes, die het land delen in talloze kleine stukjes als de achtergrond van een Vlaamsch schilde rij" (Pelk)Dat onderzoeken betekende het maken van tamelijk ruige tochten, door het slik soppen, "dabberen". N.J.N.dat betekende naast natuurstudie ook jeugdbond, een vorm van jeugdbeweging, die een hoogtepunt tussen de wereldoorlogen bereikte.

Sterna | 1984 | | pagina 4