Wij zeggen: Zonder natuur kun je niet leven! Wij vinden, dat op veel plaatsen het evenwicht tussen natuur, landschap en recreatie verbroken is en dat de balans eenzijdig doorslaat naar economische belangen. De natuurbeschermer op Schouwen-Duiveland gaat het nooit om eigenbelang. De natuurbeschermer verdedigt de laatste pro centen natuur, een natuur, die zichzelf niet verdedigen kan. Veel streek-, structuur-, bestemmingsplannen, enz. beginnen met de fraaie zin "Behoud en waar nodig herstel van natuur en landschap" om vervolgens natuur en landschap aan te tasten. Waar behoud en herstel toe kunnen leiden leert ons kennis van oude ge gevens; het is van belang, deze gegevens onder te brengen in een goed toegankelijk Natuurhistorisch Archief voor Schouwen-Duivelandwaar ge noemde logboeken en de boeken van Viergever en Boot bestudeerd kunnen worden. De jubileum-Sterna laat zien, hoe Schouwen-Duiveland er 50 jaar geleden uitzag. Ik wil thans het eerste nummer van deze Sterna aan onze Gouden Ridder aanbieden. Frans Jansen, omdat die al die jaren de soms van weinig respect voor de natuur in het hun toevertrouwde gebied getuigende, vaak kortzichtige, opmerkingen van sommige lokale gezagsdragers heeft moeten aanhoren en al die verwijten van project-ontwikkelaars heeft opgevangen. De spreekbuis van de Vogelwacht verdient het, in het zonnetje gezet te worden, zodat hij nog de kracht krijgt, nieuwe aanslagen op bijvoorbeeld de Vroongronden af te slaan en om uit te leggen, dat het beste fietspad een weg zonder auto's is, om te werken aan een inlagenreservaat aan de zuidkant van Schouwen. Maar ook om zelf te genieten van deze mooie we reld

Sterna | 1984 | | pagina 6